Grand Prix Assignments 2023/24 [Updated 07/10]

The Grand Prix assignments were released by the ISU on June 28th, 2023.

*Red indicates the skater or team has recently withdrawn and is awaiting replacement

Skate America (Oct 20-22)

Men Women Pairs Ice Dance
Vladimir Litvintsev (AZE) Loena Hendrickx (BEL) Lia Pereira / Trennt Michaud (CAN) Holly Harris / Jason Chan (AUS)
Stephen Gogolev (CAN) Xiangyi An (CHN) Annika Hocke / Robert Kunkel (GER) Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN)
Kevin Aymoz (FRA) Niina Petrokina (EST) Irma Caldara / Riccardo Maglio (ITA) Katerina Mrazkova / Daniel Mrazek (CZE)
Nika Egadze (GEO) Mone Chiba (JPN) Riku Miura / Ryuichi Kihara (JPN) Natalie Taschlerova / Filip Taschler (CZE)
Shun Sato (JPN) Mana Kawabe (JPN) Nika Osipova / Dmitry Epstein (NED) Olivia Smart / Tim Dieck (ESP)
Tatsuya Tsuboi (JPN) Hana Yoshida (JPN) Valentina Plazas / Maximiliano Fernandez (USA) Evgeniia Lopareva / Geoffrey Brissaud (FRA)
Nozomu Yoshioka (JPN) Seoyeong Wi (KOR) Chelsea Liu / Balazs Nagy (USA) Hannah Lim / Ye Quan (KOR)
Deniss Vasiljevs (LAT) Young You (KOR) Evelyn Grace Hanns / Danny Neudecker (USA) Madison Chock / Evan Bates (USA)
Andreas Nordeback (SWE) Ekaterina Kurakova (POL) Caroline Green / Michael Parsons (USA)
Ilia Malinin (USA) Amber Glenn (USA) Oona Brown / Gage Brown (USA)
Maxim Naumov (USA) Isabeau Levito (USA)
Andrew Torgashev (USA) Clare Seo (USA)

Skate Canada (Oct 27-29)

Men Women Pairs Ice Dance
Wesley Chiu (CAN) Sara-Maude Dupuis (CAN) Anastasia Golubeva / Hektor Giotopoulos Moore (AUS) Alicia Fabbri / Paul Ayer (CAN)
Conrad Orzel (CAN) Kaiya Ruiter (CAN) Kelly Ann Laurin / Loucas Ethier (CAN) Piper Gilles / Paul Poirier (CAN)
Roman Sadovsky (CAN) Madeline Schizas (CAN) Brooke McIntosh / Benjamin Mimar (CAN) Molly Lanaghan / Dmitre Razgulajevs (CAN)
Mihhail Selevko (EST) Mae Berenice Meite (FRA) Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps (CAN) Shiyue Wang / Xinyu Liu (CHN)
Mark Gorodnitsky (ISR) Lara Naki Gutmann (ITA) Letizia Roscher / Luis Schuster (GER) Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR)
Matteo Rizzo (ITA) Rino Matsuike (JPN) Maria Pavlova / Alexei Sviatchenko (HUN) Jennifer Janse van Rensburg / Benjamin Steffan (GER)
Kao Miura (JPN) Kaori Sakamoto (JPN) Lucrezia Beccari / Matteo Guarise (ITA) Allison Reed / Saulius Ambrulevicius (LTU)
Kazuki Tomono (JPN) Rinka Watanabe (JPN) Daria Danilova / Michel Tsiba (NED) Oona Brown / Gage Brown (USA)
Sota Yamamoto (JPN) Chaeyeon Kim (KOR) Eva Pate / Logan Bye (USA)
Mikhail Shaidorov (KAZ) Starr Andrews (USA) Emilea Zingas / Vadym Kolesnik (USA)
Junhwan Cha (KOR) Audrey Shin (USA)
Liam Kapeikis (USA) Lindsay Thorngren (USA)

Grand Prix de France (Nov 3-5)

Men Women Pairs Ice Dance
Boyang Jin (CHN) Nina Pinzarrone (BEL) Lia Pereira / Trennt Michaud (CAN) Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Soerensen (CAN)
Adam Siao Him Fa (FRA) Janna Jyrkinen (FIN) Camille Kovalev / Pavel Kovalev (FRA) Marie-Jade Lauriault / Romain le Gac (CAN)
Luc Economides (FRA) Maïa Mazzara (FRA) Oxana Vouillamoz / Flavien Giniaux (FRA) Marie Dupayage / Thomas Nabais (FRA)
Landry Le May (FRA) Lorine Schild (FRA) Oceane Piegad / Denys Strekalin (FRA) Evgeniia Lopareva / Geoffrey Brissaud (FRA)
Daniel Grassl (ITA) Léa Serna (FRA) Sara Conti / Niccolo Macii (ITA) Natacha Lagouge / Arnaud Caffa (FRA)
Nikolaj Memola (ITA) Anastasiia Gubanova (GEO) Anna Valesi / Manuel Piazza (ITA) Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA)
Yuma Kagiyama (JPN) Mone Chiba (JPN) Ellie Kam / Danny O'Shea (USA) Hannah Lim / Ye Quan (KOR)
Takeru Amine Kataise (JPN) Wakaba Higuchi (JPN) Valentina Plazas / Maximiliano Fernandez (USA) Christina Carreira / Anthony Ponomarenko (USA)
Koshiro Shimada (JPN) Rion Sumiyoshi (JPN) Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker (USA)
Lukas Britschgi (SUI) Haein Lee (KOR) Lorraine McNamara / Anton Spiridonov (USA)
Ilia Malinin (USA) Kimmy Repond (SUI)
Camden Pulkinen (USA) Isabeau Levito (USA)

Cup of China (Nov 10-12)

Men Women Pairs Ice Dance
Daiwei Day (CHN) Loena Hendrickx (BEL) Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps (CAN) Piper Gilles / Paul Poirier (CAN)
Boyang Jin (CHN) Madeline Schizas (CAN) Cheng Peng / Lei Wang (CHN) Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN)
He Zhang (CHN) Xiangyi An (CHN) Yuchen Wang / Lei Zhu (CHN) Xizi Chen / Jianing Xing (CHN)
Adam Siao Him Fa (FRA) Hongyi Chen (CHN) Siyang Zhang / Yongchao Yang (CHN) Shiyue Wang / Xinyu Liu (CHN)
Gabriele Frangipani (ITA) Yi Zhu (CHN) Annika Hocke / Robert Kunkel (GER) Natalie Taschlerova / Filip Taschler (CZE)
Kazuki Tomono (JPN) Niina Petrokina (EST) Rebecca Ghilardi / Filippo Ambrosini (ITA) Loicia Demougeot / Theo le Mercier (FRA)
Shoma Uno (JPN) Mai Mihara (JPN) Maria Mokhova / Ivan Mokhov (USA) Maria Kazakova / Giorgi Revia (GEO)
Sota Yamamoto (JPN) Rinka Watanabe (JPN) Emily Chan / Spencer Akira Howe (USA) Emily Bratti / Ian Somerille (USA)
Mikhail Shaidorov (KAZ) Hana Yoshida (JPN) Caroline Green / Michael Parsons (USA)
Sihyeong Lee (KOR) Yelim Kim (KOR) Eva Pate / Logan Bye (USA)
Lucas Broussard (USA) Audrey Shin (USA)
Jimmy Ma (USA) Bradie Tennell (USA)

Grand Prix Espoo (Nov 17-19)

Men Women Pairs Ice Dance
Vladimir Litvintsev (AZE) Janna Jyrkinen (FIN) Brooke McIntosh / Benjamin Mimar (CAN) Nadiia Bashynska / Peter Beaumont (CAN)
Arlet Levandi (EST) Oona Ounasvuori (FIN) Cheng Peng / Lei Wang (CHN) Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Soerensen (CAN)
Makar Suntsev (FIN) Nella Pelkonen (FIN) Milania Vaananen / Filippo Clerici (FIN) Katerina Mrazkova / Daniel Mrazek (CZE)
Kevin Aymoz (FRA) Lorine Schild (FRA) Camille Kovalev / Pavel Kovalev (FRA) Yuka Orihara / Juho Pirinen (FIN)
Nikolaj Memola (ITA) Mana Kawabe (JPN) Minerva Fabienne Hase / Nikita Volodin (GER) Juulia Turkkila / Matthias Versluis (FIN)
Matteo Rizzo (ITA) Kaori Sakamoto (JPN) Maria Pavlova / Alexei Sviatchenko (HUN) Jennifer Janse van Rensburg / Benjamin Steffan (GER)
Kao Miura (JPN) Rion Sumiyoshi (JPN) Sara Conti / Niccolo Macii (ITA) Maria Ignateva / Danijl Leonyidovics Szemko (HUN)
Shun Sato (JPN) Chaeyeon Kim (KOR) Ellie Kam / Danny O'Shea (USA) Christina Carreira / Anthony Ponomarenko (USA)
Koshiro Shimada (JPN) Young You (KOR) Madison Chock / Evan Bates (USA)
Junhwan Cha (KOR) Kimmy Repond (SUI) Emilea Zingas / Vadym Kolesnik (USA)
Andreas Nordeback (SWE) Starr Andrews (USA)
Jimmy Ma (USA) Amber Glenn (USA)

NHK Trophy (Nov 24-26)

Men Women Pairs Ice Dance
Mihhail Selevko (EST) Nina Pinzarrone (BEL) Anastasia Golubeva / Hektor Giotopoulos Moore (AUS) Marie-Jade Lauriault / Romain le Gac (CAN)
Luc Economides (FRA) Anastasiia Gubanova (GEO) Kelly Ann Laurin / Loucas Ethier (CAN) Juulia Turkkila / Matthias Versluis (FIN)
Nika Egadze (GEO) Wakaba Higuchi (JPN) Minerva Fabienne Hase/ Nikita Volodin (GER) Loicia Demougeot / Theo le Mercier (FRA)
Gabriele Frangipani (ITA) Mai Mihara (JPN) Rebecca Ghilardi / Filippo Ambrosini (ITA) Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR)
Daniel Grassl (ITA) Yuna Aoki (JPN) Riku Miura/ Ryuichi Kihara (JPN) Maria Kazakova / Giorgi Revia (GEO)
Yuma Kagiyama (JPN) Yelim Kim (KOR) Yuna Nagaoka / Sumitada Moriguchi (JPN) Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA)
Shoma Uno (JPN) Haein Lee (KOR) Daria Danilova / Michel Tsiba (NED) Misato Komatsubara / Tim Koleto (JPN)
Tatsuya Tsuboi (JPN) Seoyeong Wi (KOR) Emily Chan / Spencer Akira Howe (USA) Allison Reed / Saulius Ambrulevicius (LTU)
Sihyeong Lee (KOR) Lindsay van Zundert (NED) Emily Bratti / Ian Somerville (USA)
Deniss Vasiljevs (LAT) Bradie Tennell (USA) Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker (USA)
Lukas Britschgi (SUI) Lindsay Thorngren (USA)
Camden Pulkinen (USA) Ava Marie Ziegler (USA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Asian Open Figure Skating Trophy 2019 – Preview

The eighth  of the ten Challenger Series events is Asian Open Figure Skating Trophy, which takes place in Dongguan, China from the 30th October-3rd November. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. There is no Pairs event at this

Read More »