[UPDATED: 17/9] Grand Prix Assignments 2019/20

Grand Prix Assignments for the 2019/20 season were released on June 20th 2019. Below is the current list of every skater and team competing at each Grand Prix event.

[Update: September 17th, changes in bold]

Las Vegas, Nevada, United States - October 18-20, 2019

Men Ladies Pairs Ice Dance
Keegan Messing (CAN)
Veronik Mallet (CAN)
Ekaterina Alexandrovskaya / Harley Windsor (AUS)
Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sorensen (CAN)
Boyang Jin (CHN)
Wakaba Higuchi (JPN)
Camille Ruest / Andrew Wolfe (CAN)
Hong Chen / Zhuoming Sun (CHN)
Michal Brezina (CZE)
Kaori Sakamoto (JPN)
Cheng Peng / Yang Jin (CHN)
Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac (FRA)
Romain Ponsart (FRA)
Mako Yamashita (JPN)
Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin (RUS)
Sofia Shevchenko / Igor Eremenko (RUS)
Koshiro Shimada (JPN)
Elizabet Tursynbaeva (KAZ)
Natalia Zabiiako / Alexander Enbert (RUS)
Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS)
Kazuki Tomono (JPN)
Eunsoo Lim (KOR)
Ashley Cain / Timothy LeDuc (USA)
Tiffani Zagorski / Jonathan Guerreiro (RUS)
Junhwan Cha (KOR)
Stanislava Konstantinova (RUS)
Jessica Calalang / Brian Johnson (USA)
Olivia Smart / Adrian Diaz (ESP)
Dmitri Aliev (RUS)
Anna Shcherbakova (RUS)
Haven Denney / Brandon Frazier (USA)
Christina Carreira / Anthony Ponomarenko (USA)
Roman Savosin (RUS)
Elizaveta Tuktamysheva (RUS)
Caroline Green / Michael Parsons (USA)
Jason Brown (USA)
Karen Chen (USA)
Madison Hubbell / Zachary Donohue (USA)
Nathan Chen (USA)
Amber Glenn (USA)
Alexei Krasnozhon (USA)
Bradie Tennell (USA)

Skate Canada

Kelowna, British Columbia, Canada - October 25-27, 2019

Men Ladies Pairs Ice Dance
Brendan Kerry (AUS)
Aurora Cotop (CAN)
Liubov Ilyushechkina / Charlie Bilodeau (CAN)
Piper Gilles / Paul Poirier (CAN)
Nicolas Nadeau (CAN)
Gabrielle Daleman (CAN)
Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro (CAN)
Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN)
Nam Nguyen (CAN)
Alicia Pineault (CAN)
Evelyn Walsh / Trennt Michaud (CAN)
Haley Sales / Nikolas Wamsteeker (CAN)
Roman Sadovsky (CAN)
Rika Kihira (JPN)
Feiyao Tang / Yongchao Yang (CHN)
Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR)
Paul Fentz (GER)
Mai Mihara (JPN)
Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii (RUS)
Sofia Evdokimova / Egor Bazin (RUS)
Matteo Rizzo (ITA)
Yelim Kim (KOR)
Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (RUS)
Betina Popova / Sergey Mozgov (RUS)
Yuzuru Hanyu (JPN)
Young You (KOR)
Jessica Calalang / Brian Johnson (USA)
Sara Hurtado / Kirill Khaliavin (ESP)
Keiji Tanaka (JPN)
Evgenia Medvedeva (RUS)
Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim (USA)
Caroline Green / Michael Parsons (USA)
Deniss Vasiljevs (LAT)
Serafima Sakhanovich (RUS)
Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker (USA)
Mikhail Kolyada (RUS)
Alexandra Trusova (RUS)
Madison Hubbell / Zachary Donohue (USA)
Andrei Lazukin (RUS)
Alexia Paganini (SUI)
Camden Pulkinen (USA)
Bradie Tennell (USA)

Internationaux de France

Grenoble, France - November 1-3, 2019

Men Ladies Pairs Ice Dance
Nicolas Nadeau (CAN)
Loena Hendrickx (BEL)
Miriam Ziegler / Severin Kiefer (AUT)
Carolane Soucisse / Shane Firus (CAN)
Kevin Aymoz (FRA)
Laurine Lecavelier (FRA)
Vanessa James / Morgan Cipres (FRA)
Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac (FRA)
Romain Ponsart (FRA)
Mae Berenice Meite (FRA)
Minerva Fabienne Hase / Nolan Seegert (GER)
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA)
Adrien Tesson (FRA)
Lea Serna (FRA)
Anastasia Mishina / Aleksandr Galliamov (RUS)
Julia Wagret / Pierre Souquet (FRA)
Morisi Kvitelashvili (GEO)
Wakaba Higuchi (JPN)
Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin (RUS)
Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA)
Daniel Samohin (ISR)
Kaori Sakamoto (JPN)
Natalia Zabiiako / Alexander Enbert (RUS)
Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev (POL)
Shoma Uno (JPN)
Yuna Shiraiwa (JPN)
Ashley Cain / Timothy LeDuc (USA)
Tiffani Zagorski / Jonathan Guerreiro (RUS)
Alexander Samarin (RUS)
Alena Kostornaia (RUS)
Haven Denney / Brandon Frazier (USA)
Olivia Smart / Adrian Diaz (ESP)
Anton Shulepov (RUS)
Maria Sotskova (RUS)
Madison Chock / Evan Bates (USA)
Sergei Voronov (RUS)
Alina Zagitova (RUS)
Lorraine McNamara / Quinn Carpenter (USA)
Nathan Chen (USA)
Mariah Bell (USA)
Tomoki Hiwatashi (USA)
Ting Cui (USA)

Cup of China

Chongqip, China - November 8-10, 2019

Men Ladies Pairs Ice Dance
Keegan Messing (CAN)
Gabrielle Daleman (CAN)
Liubov Ilyushechkina / Charlie Bilodeau (CAN)
Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sorensen (CAN)
Boyang Jin (CHN)
Hongyi Chen (CHN)
Cheng Peng / Yang Jin (CHN)
Hong Chen / Zhuoming Sun (CHN)
Han Yan (CHN)
Yi Zhu (CHN)
Wenjing Sui / Cong Han (CHN)
Shiyue Wang / Xinyu Liu (CHN)
TBD (CHN)
TBD (CHN)
TBD (CHN)
TBD (CHN)
Chih-I Tsao (TPE)
Viveca Lindfors (FIN)
Tae Ok Ryom / Ju Sik Kim (PRK)
Misato Komatsubara / Tim Koleto (JPN)
Matteo Rizzo (ITA)
Marin Honda (JPN)
Nicola Della Monica / Matteo Guarise (ITA)
Sofia Evdokimova / Egor Bazin (RUS)
Keiji Tanaka (JPN)
Mai Mihara (JPN)
Alisa Efimova / Alexander Korovin (RUS)
Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS)
Junhwan Cha (KOR)
Satoko Miyahara (JPN)
Tarah Kayne / Danny O'Shea (USA)
Anastasia Skoptcova / Kirill Aleshin (RUS)
Andrei Lazukin (RUS)
Elizabet Tursynbaeva (KAZ)
Madison Chock / Evan Bates (USA)
Roman Savosin (RUS)
Sofia Samodurova (RUS)
Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker (USA)
Camden Pulkinen (USA)
Anna Shcherbakova (RUS)
Vincent Zhou (USA)
Elizaveta Tuktamysheva (RUS)

Rostelecom Cup (Cup of Russia)

Moscow, Russia - November 15-17, 2019

Men Ladies Pairs Ice Dance
Vladimir Litvintsev (AZE)
Ekaterina Ryabova (AZE)
Miriam Ziegler / Severin Kiefer (AUT)
Piper Gilles / Paul Poirier (CAN)
Nam Nguyen (CAN)
Loena Hendrickx (BEL)
Evelyn Walsh / Trennt Michaud (CAN)
Marjorie Lajoie / Zachary Lagha (CAN)
Michal Brezina (CZE)
Hongyi Chen (CHN)
Minerva Fabienne Hase / Nolan Seegert (GER)
Juulia Turkkila / Matthias Versluis (FIN)
Morisi Kvitelashvili (GEO)
Laurine Lecavelier (FRA)
Rebecca Ghilardi / Filippo Ambrosini (ITA)
Adelina Galyavieva / Louis Thauron (FRA)
Kazuki Tomono (JPN)
Satoko Miyahara (JPN)
Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii (RUS)
Allison Reed / Saulius Ambrulevicius (LTU)
Shoma Uno (JPN)
Yuna Shiraiwa (JPN)
Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov (RUS)
Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev (POL)
Deniss Vasiljevs (LAT)
Yuhana Yokoi (JPN)
Ksenia Stolbova / Andrey Novoselov (RUS)
Anastasia Shpilevaya / Grigory Smirnov (RUS)
Dmitri Aliev (RUS)
Stanislava Konstantinova (RUS)
Audrey Lu / Misha Mitrofanov (USA)
Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS)
Makar Ignatov (RUS)
Evgenia Medvedeva (RUS)
Anastasia Skoptcova / Kirill Aleshin (RUS)
Alexander Samarin (RUS)
Alexandra Trusova (RUS)
Sara Hurtado / Kirill Khaliavin (ESP)
Alexei Krasnozhon (USA)
Alexia Paganini (SUI)
Vincent Zhou (USA)
Mariah Bell (USA)

NHK Trophy

Sapporo, Japan - November 22-24, 2019

Men Ladies Pairs Ice Dance
Conrad Orzel (CAN)
Viveca Lindfors (FIN)
Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro (CAN)
Carolane Soucisse / Shane Firus (CAN)
Roman Sadovsky (CAN)
Mae Berenice Meite (FRA)
Wenjing Sui / Cong Han (CHN)
Shiyue Wang / Xinyu Liu (CHN)
Kevin Aymoz (FRA)
Rika Kihira (JPN)
Vanessa James / Morgan Cipres (FRA)
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA)
Alexei Bychenko (ISR)
Mako Yamashita (JPN)
Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA)
Lilah Fear / Lewis Gibson (GBR)
Yuzuru Hanyu (JPN)
Yuhana Yokoi (JPN)
Riku Miura / Ryuichi Kihara (JPN)
Charlene Guignard / Marco Fabbri (ITA)
Sota Yamamoto (JPN)
Eunsoo Lim (KOR)
Alisa Efimova / Alexander Korovin (RUS)
Misato Komatsubara / Tim Koleto (JPN)
Koshiro Shimada (JPN)
Alena Kostornaia (RUS)
Anastasia Mishina / Aleksandr Galliamov (RUS)
Sofia Shevchenko / Igor Erekmenko (RUS)
Mikhail Kolyada (RUS)
Sofia Samodurova (RUS)
Tarah Kayne / Danny O'Shea (USA)
Alexandra Stepnova / Ivan Bukin (RUS)
Sergei Voronov (RUS)
Alina Zagitova (RUS)
Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim (USA)
Christina Carreira / Anthony Ponomarenko (USA)
Anton Shulepov(RUS)
Starr Andrews (USA)
Lorraine McNamara / Quinn Carpenter (USA)
Jason Brown (USA)
Karen Chen (USA)
Tomoki Hiwatashi (USA)
Ting Cui (USA)

Men with TWO spots:

  • Keegan Messing (CAN)
  • Boyang Jin (CHN)
  • Michael Brezina (CZE)
  • Romain Ponsart (FRA)
  • Kazuki Tomono (JPN)
  • Junhwan Cha (KOR)
  • Dmitri Aliev (RUS)
  • Roman Savosin (RUS)
  • Jason Brown (USA)
  • Nathan Chen (USA)
  • Nicolas Nadeau (CAN)
  • Nam Nguyen (CAN)
  • Roman Sadovsky (CAN)
  • Matteo Rizzo (ITA)
  • Yuzuru Hanyu (JPN)
  • Keiji Tanaka (JPN)
  • Deniss Vasiljevs (LAT)
  • Mikhail Kolyada (RUS)
  • Andrei Lazukin (RUS)
  • Camden Pulkinen (USA)
  • Kevin Aymoz (FRA)
  • Morisi Kvitelashvili (GEO)
  • Shoma Uno (JPN)
  • Alexander Samarin (RUS)
  • Sergei Voronov (RUS)
  • Tomoki Hiwatashi (USA)
  • Vincent Zhou (USA)
  • Koshiro Shimada (JPN)
  • Alexei Krasnozhon (USA)

Ladies with TWO spots:

  • Wakaba Higuchi (JPN)
  • Kaori Sakamoto (JPN)
  • Mako Yamashita (JPN)
  • Elizabet Tursynbaeva (KAZ)
  • Eunsoo Lim (KOR)
  • Stanislava Konstantinova (RUS)
  • Anna Shcherbakova (RUS)
  • Elizabeta Tuktamysheva (RUS)
  • Karen Chen (USA)
  • Bradie Tennell (USA)
  • Gabrielle Daleman (CAN)
  • Rika Kihira (JPN)
  • Mai Mihara (JPN)
  • Evgenia Medvedeva (RUS)
  • Alexandra Trusova (RUS)
  • Alexia Paganini (SUI)
  • Loena Hendrickx (BEL)
  • Laurine Lecavelier (FRA)
  • Mae Berenice Meite (FRA)
  • Yuna Shiraiwa (JPN)
  • Alena Kostornaia (RUS)
  • Alina Zagitova (RUS)
  • Mariah Bell (USA)
  • Ting Cui (USA)
  • Hongyi Chen (CHN)
  • Viveca Lindfors (FIN)
  • Satoko Miyahara (JPN)
  • Sofia Samodurova (RUS)
  • Yuhana Yokoi (JPN)

Pairs with TWO spots:

    • Peng/Jin (CHN)
    • Pavliuchenko/Khodykin (RUS)
    • Zabiiako/Enbert (RUS)
    • Cain/LeDuc (USA)
    • Denney/Frazier (USA)
    • Ilyushechkina/Bilodeau (CAN)
    • Moore-Towers/Marinaro (CAN)
    • Boikova/Kozlovskii (RUS)
    • Tarasova/Morozov (RUS)
    • Scimeca Knierim/Knierim (USA)
    • Ziegler/Kiefer (AUT)
    • James/Cipres (FRA)
    • Hase/Seegert (GER)
    • Mishina/Galliamov (RUS)
    • Sui/Han (CHN)
    • Della Monica/Guarise (ITA)
    • Kayne/O’Shea (USA)
    •  Walsh/Michaud (CAN)

    Ice Dance teams with TWO spots:

    • Fournier Beaudry/Sorensen (CAN)
    • Chen/Sun (CHN)
    • Lauriault/Le Gac (FRA)
    • Shevchenko/Eremenko (RUS)
    • Stepanova/Bukin (RUS)
    • Zagorski/Guerreiro (RUS)
    • Smart/Diaz (ESP)
    • Carreira/Ponomarenko (USA)
    • Madison Hubbell/Zachary Donohue (USA)
    • Gilles/Poirier (CAN)
    • Lajoie/Lagha (CAN)
    • Fear/Gibson (GBR)
    • Evdokimova/Bazin (RUS)
    • Hurtado/Khaliavin (ESP)
    • Hawayek/Baker (USA)
    • Soucisse/Firus (CAN)
    • Green/Parsons (USA)
    • Papadakis/Cizeron (FRA)
    • Guignard/Fabbri (ITA)
    • Kaliszek/Spodyriev (POL)
    • Chock/Bates (USA)
    • McNamara/Carpenter (USA)
    • Wang/Liu (CHN)
    • Komatsubara/Koleto (JPN)
    • Sinitsina/Katsalapov (RUS)
    • Skoptcova/Aleshin (RUS)

Sources: Men | Ladies | Pairs | Ice Dance

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anything GOEs Fantasy Skating – Cup of China 2019

Welcome to Anything GOEs Fantasy Figure Skating for the 2019/20 Grand Prix season! This week: CUP OF CHINA  (If you have already entered please check out the entry list to check whether there are any errors.) Here’s how to play: Pick ONE skater from EACH group below to represent you

Read More »