Junior Grand Prix Croatia Cup 2019 – Preview

The sixth of the Junior Grand Prix events takes place in Zagreb, Croatia from the 25th-28th September.

Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them.

Table of Contents

Men

* Junior debut

Skater Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information Notable Jumps Result from 1st JGP
Luc Maierhofer Austria Inge Solar Memorial Alpen Trophy - 5th (198.29, S) 1st (J), 2nd (S) 3Lz+3T
Vassil Dimitrov Bulgaria 1st 3Lz+2T
Stephen Gogolev Canada Junior Grand Prix Final - 1st (233.58) 2nd (S) SP: Grand Waltz (Anyuta)/Yablochko / FP: Peter Gabriel medley 4S+3T 2nd (203.70) - JGP Lake Placid
Aleksa Rakic Canada JGP Ostrava - 6th (185.08) 1st SP: Stargazing / FP: Rachmaninov 3Lz+3T 2nd (200.71) - JGP Courchevel
Charles Henry Katanovic Croatia Dragon Trophy - 4th (128.37) 3T+2T
Matyas Belohradsky Czech Republic Four Nationals - 1st (207.91) 1st SP: Love Is A Bitch/Seven Nation Army / FP: Duelling Banjos/Down The Road 3Lz+1Eu+3F 6th (184.01) - JGP Lake Placid
Adam Siao Him Fa France Junior Worlds - 6th (219.91) 1st (J), 2nd (S) SP: Dust and Light/Lords of Lankhmar / FP: Golden Age 4T+3T
Edward Appleby Great Britain Sofia Trophy - 4th (138.06) 3rd SP: I Will Wait / FP: Sherlock Holmes soundtrack 3Lz+3T 9th (169.79) - JGP Riga Cup
Mozes Jozsef Berei Hungary 28th Triglav Trophy - 1st (103.37, N) SP: La Strada / FP: Tom Jones medley 3T+2T 20th (119.16) - JGP Chelyabinsk
Mark Gorodnitsky Israel JGP Ljubljana - 6th (205.19) 3rd (S) SP: Stop It (I Like It) / FP: Burnt by the Sun 3Lz+3T (training a 3F+3A) 5th (190.75) - JGP Courchevel
Gabriele Frangipani Italy Mentor Torun Cup - 2nd (198.96) 1st SP: Unholy War / FP: Assassin's Tango/Tango Oblivion/Adios Nonino 3F+1Eu+3S / 3A / 4T 7th (179.50) - JGP Chelyabinsk
*Matteo Nalbone Italy Cup of Tyrol Interclub - 2nd (92.00, N) 1st (N) 3Lz / 3T+2T
Shun Sato Japan Challenge Cup - 1st (199.84) 2nd (J) 12th (S) SP: Arrivee des camionneurs / FP: Romeo and Juliet 3A+3T / 4T 1st (217.12) - JGP Lake Placid
Lilian Binzari Moldova 14th European Youth Olympic Winter Festival - 9th (141.72) SP: Moldavian Suite/Zhok / FP: Preludio/Poeta 2A+1Eu+3S 19th (129.25) - JGP Chelyabinsk
Sihyeong Lee South Korea Four Continents - 15th (183.98, S) 3rd (S) SP: Elena and Lila/Last Days / FP: Love Never Dies 3Lz+3T / 3A (training 4S) 2nd (218.31) - JGP Riga Cup
Artur Danielian Russia Junior Worlds - 4th (220.68) 5th SP: Don Juan (soundtrack) / FP: Gladiator (soundtrack) 3A+3T 2nd (221.93) - JGP Chelyabinsk
Andrei Mozalev Russia JGP Ostrava - 1st (217.12) 11th SP: Juno and Avos (Rock Opera) / FP: Step Up (soundtrack) 4T+3T 1st (223.72) - JGP Riga Cup
Marko Piliar Slovakia Grand Prix of Bratislava - 3rd (109.96) 1st 3S+2T
*David Sedej Slovenia Dragon Trophy - 4h (74.74, N) 1st (N) SP: Human / FP: James Bond soundtrack
Arnau Joly Spain Open d'Andorra - 4th (121.93) 2nd 3Lz+2T
Basar Oktar Turkey Bosporus Cup - 3rd (199.46, S) 1st SP: Cry Me A River / FP: E Lucevan le Stelle 3Lz+3T 10th (164.96) - JGP Riga Cup
Andrey Kokura Ukraine Mentor Torun Cup - 1st (163.63) 2nd (S) SP: I Put a Spell On You / FP: Casanova 3Lz+2T 19th (120.99) - JGP Riga Cup
*Daniel Martynov USA Challenge Cup - 1st (123.80) 2nd (Inter) 3Lz+2T
Andrew Torgashev USA Egna Spring Trophy - 2nd (218.43) 7th (S) SP: Bloodstream / FP: Tosca 4T+3T 4th (196.23) - JGP Riga

Pairs

* Junior debut

Team Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information Results from 1st JGP
Patricia Andrew / Zachary Daleman Canada SP: lovely / FP: Aladdin 8th (111.48) - JGP Chelyabinsk
Chloe Panetta / Benjamin Mimar Canada JGP Richmond - 9th (112.12) 4th
Huidi Wang / Ziqi Jia China 4th (S) SP: Chariots of Fire / FP: Introduction Et Rondo Capriccioso op. 28 4th (148.70) - JGP Lake Placid
Yuchen Wang / Yihang Huang China Russian-Chinese Winter Games - 4th (127.70) SP: Fly Me to the Moon / FP: Pirates of the Caribbean (soundtrack) 9th (121.04) - JGP Lake Placid
Alina Butaeva / Luka Berulava Georgia SP: O Fortuna / FP: D'Artagnan 8th (126.02) - JGP Baltic Cup
Annika Hocke / Robert Kunkel Germany SP: Wasting My Young Years / FP: Do You Love Me/Cry to Me/Wipe Out 3rd (156.20) - JGP Baltic Cup
Letizia Roscher / Luis Schuster Germany Bavarian Open - 7th (118.11) 2nd SP: Home of the Dark Butterflies / FP: West Side Story 14th (103.42) - JGP Baltic Cup
Federica Zamponi / Marco Zandron Italy Egna Spring Trophy - 2nd (102.49) 3rd SP: Boogie Wonderland/A Fifth of Beethoven / FP: Young and Beautiful/Booty Swing 11th (108.75) - JGP Baltic Cup
Iuliia Artemeva / Mikhail Nazarychev Russia SP: Senza Parole / FP: Bohemian Rhapsody 2nd (178.31) - JGP Chelyabinsk
Diana Mukhametzianova / Ilya Mironov Russia 6th SP: Crack of Doom / FP: Endgame (Chess) 3rd (171.88) - JGP Chelyabinsk
Anna Shcheglova / Ilia Kalashnikov Russia 10th SP: Corpse Bride (soundtrack) / FP: Aladdin (soundtrack) 5th (150.36) - JGP Baltic Cup
Tereza Zendulkova / Simon Fukas Slovakia Bavarian Open - 6th (121.44) 1st SP: It's a Man's World / FP: West Side Story
Kateryna Dzitsiuk / Ivan Pavlov Ukraine SP: King Arthur (soundtrack) / FP: The Great Gatsby (soundtrack) 7th (128.03) - JGP Baltic Cup
Sofiia Nesterova / Artem Darenskyi Ukraine Junior Worlds - 8th (140.88) 1st (S) SP: Bolero / FP: Braveheart (soundtrack) 10th (125.48) - JGP Baltic Cup
Isabelle Martins / Ryan Bedard USA 3rd SP: My Romance/Skokiaan / FP: Never Enough 10th (120.99) - JGP Lake Placid

Ladies

* Junior debut

Skater Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information Notable Jumps Result from 1st JGP
Sophia Natalie Dayan Argentina
Valeriia Sidorova Armenia 1st SP: The Fifth Element (soundtrack) / FP: Rhapsody in Blue 3Lz+2T 22nd (110.94) - JGP Chelyabinsk
Olga Mikutina Austria International Halloween Cup - 1st (167.04) 1st SP: Sing Sing Sing / FP: Step Up Tango 3Lz+3T 17th (130.42) - JGP RIga Cup
*Zara Husedzinovic Bosnia and Herzegovina 6th Narcisa Cup - 11th (12.82)
*Maria Manova Bulgaria Skate Victoria - 1st (108.97, N) 1st (N) 3S+2T
Alison Schumacher Canada Junior Worlds - 10th (158.52) 7th (S) SP: Clair de Lune / FP: Ghost The Musical 2A+3T 18th (130.05) - JGP Courchevel
Hengxin Jin China Asian Open Figure Skating Trophy - 10th (82.14, N) 11th (S) SP: Wishing You Were Somehow Here Again / FP: Max Bruch medley 3T+3T 10th (149.85) - JGP Courchevel
Lorena Cizmek Croatia Jégmadár Cup - 4th (77.89)
Hana Cvijanovic Croatia Golden Bear - 14th (130.86, S) SP: Bolero / FP: Rain, In Your Black Eyes 3Lo+2T 23rd (102.48) - JGP Lake Placid
*Josipa Jagodic Croatia Biellman Cup - 3rd (30.43, Inter)
*Thea Reichmacherova Czech Republic 11th Tirnavia Ice Cup - 4th (87.44, N) SP: Earth Shaker Drums/Origin of Ravage / FP: Shape Of You/Time to Say Good Bye/Shall We Dance/Tango Santa Maria 2A+2T / 3S+2T
Alina Urushadze Georgia JGP Yerevan - 6th (165.37) SP: Bolero / FP: Mas Que Nada/Hip Hip Chin Chin 3Lz+2Lo 8th (158.02) - JGP Courchevel
Amy Morris Great Britain Coupe du Printemps - 15th (92.64) 5th
*Lili Krizsanovszki Hungary Jégmadár Cup - 1st (116.89, N) 1st (N) 3Lz+2T
Nelli Ioffe Israel Open Ice Mall Cup - 2nd (156.91) 2nd SP: Memory / FP: From Sarah With Love 3F+2T 13th (142.43) - JGP Chelyabinsk
Alessia Tornaghi Italy 1.st Christmas Cup - 2nd (157.93) 1st (S) 2A+1Eu+3S
Mana Kawabe Japan SP: You're a Mean One, Mr. Grinch / FP: Black Swan 3Lz+3T (has landed 3A in training) 5th (163.04) - JGP Lake Placid
Chisato Uramatsu Japan SP: Turandot / FP: Miss Saigon 3Lz+3T 5th (171.32) - JGP Chelyabinsk
Gemma Marshall Luxembourg Mentor Torun Cup - 8th (96.44) 3S
Angela Prilepchanska Macedonia Sofia Trophy - 24th (61.77) SP: Experience / FP: Traditional Spanish Selection and French Tango
Eugenia Garza Mexico JGP Richmond - 17th (104.55) SP: Ain't No Sunshine / FP: Sergio Leone Suite: Once Upon at Time in America 2A+2T
Merilyn Otgonbayar Mongolia SP: Esperanza / FP: Summer in the High Grassland/Variation/Dream of Gobi 32nd (89.66) - JGP Baltic Cup
Haein Lee South Korea JGP Ljubljana - 3rd (180.48) SP: Nocturne / FP: Firedance 3Lz+3T 1st (197.63) - JGP Riga Cup
Andreea Voicu Romania Bosporus Cup - 7th (112.95) 2A+1Eu+2S
*Anna Frolova Russia 4th stage of the Cup of Russia 2018 - 2nd (201.09) 9th SP: Mathilde (soundtrack) / FP: Notre Dame de Paris (soundtrack) 3Lz+1Eu+3S
Daria Usacheva Russia Hopes of Russia - 3rd (200.37) 10th SP: Please Don't Make Me Love You / FP: Je Suis Malade 3F+3T 2nd (194.40) - JGP Riga Cup
Leona Rogic Serbia Sofia Trophy - 5th (126.56) 1st SP: Breath of Life / FP: The Sound of Silence 3S+2Lo
Ema Doboszova Slovakia 14th European Youth Olympic Winter Festival - 17th (113.95) 3rd 3S+2Lo
Ana Cmer Slovenia 14th European Youth Olympic Winter Festival - 24th (100.43) 1st 2A+2T
Marian Millares Spain 30th Golden Bear - 10th (132.54) 1st 3T+2T
Teekhree Silpa-Archa Thailand Asian Open Figure Skating Trophy - 16th (74.21) 1st Sp: The Great Gatsby / FP: Beauty and the Beast (soundtrack)
Yasemin Zeki Turkey SP: Pas de Deux ("Nutcracker") / FP: Firedance 3Lo 25th (80.03) - JGP Chelyabinsk
Anastasiia Arkhipova Ukraine Bosporus Cup - 1st (172.53) 1st (S) SP: Aranjuez / FP: Imagine 3Lz+3T (training a 3A) 12th (140.54) - JGP Riga Cup
Gabriella Izzo USA Egna Spring Trophy - 1st (182.00, S) 1st SP: I Am Here / FP: Starry Starry Night 3F+3Lo 9th (160.94) - JGP Riga Cup
*Sarah Jung USA 4th 3F+1Eu+3S (nationally)

Ice Dance

Team Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information Result from 1st JGP
Marina Philippova / Vadym Kravtsov Austria Bosporus Cup - 6th (109.16) 1st RD: Cinderella / FD: Un Dia Llegara
Ekaterina Kuznetsova / Daniel Brykalov Azerbaijan RD: Overture (Sweet Charity)/A Good Impression/If My Friends Could See Me Now - Finale / FD: Queen medley 17th (88.25) - JGP Chelyabinsk
Nadiia Bashynska / Peter Beaumont Canada JGP Bratislava - 9th (124.64) 10th RD: The King and I / FD: Caruso/And The Waltz Goes On 3rd (149.05) - JGP Chelyabinsk
Emmy Bronsard / Aissa Bouaraguia Canada JGP Ostrava - 4th (140.67) 6th RD: Cabaret / FD: David Bowie medley 4th (151.36) - JGP Courchevel
Natalie Taschlerova / Filip Taschler Czech Republic Four Nationals - 1st (138.19) 1st RD: An American In Paris/42nd Street / FP: Place de la Republique/Sand 3rd (150.00) - JGP Lake Placid
Katerina Bunina / Artur Gruzdev Estonia 5th (144.09) - JGP Baltic Cup
Emily Bratti / Mathieu Couyras France FD: Peaceful Perfection/November 10th (122.90) - JGP Lake Placid
Maria Kazakova / Georgy Reviya Georgia Volvo Open Cup - 1st (167.30) RD: Take Good Care of My Baby/Dream A Little Dream / FD: In The End 2nd (165.26) - JGP Riga Cup
Emily Rose Brown / James Hernandez Great Britain JGP Bratislava - 7th (126.30) RD: Top Hat / FD: Les Miserables 10th (124.69) - JGP Chelyabinsk
Villõ Marton / Danyil Semko Hungary Christmas Cup - 2nd (133.42) 8th (137.79) - JGP Courchevel
Carolina Portesi Peroni / Michael Chrastecky Italy Bosporus Cup - 2nd (133.30) 3rd RD: The Artist / FD: Io ci saro 7th (138.81) - JGP Courchevel
Jeongeun Jeon / Sungmin Choi South Korea Open d'Andorra - 5th (100.58) 1st RD: Chicago / FD: Limelight (soundtrack) - Charlie Chaplin Medley 16th (93.57) - JGP Riga Cup
*Svetlana Lizunova / Alexander Vakhnov Russia RD: Dirty Dancing / FD: Mozart L'Opera Rock
Sofya Tyutyunina / Alexander Shustitskiy Russia 8th RD: La La Land / FD: Turning Page 3rd (152.79) - JGP Riga Cup
Sofía Val / Linus Colmor Jepsen Spain Bavarian Open - 9th (124.59) 1st RD: Cole Porter / FD: Bruno Mars medley 16th (104.28) - JGP Courchevel
Maria Golubtsova / Kirill Belobrov Ukraine Grand Prix of Bratislava - 2nd (154.95) RD: Top Hat / FD: The Swan/Danse Macabre 5th (141.51) - JGP Riga Cup
Molly Cesanek / Yehor Yehorov USA 5th RD: My One and Only / FD: Make It Rain/Take Me To Church 6h (140.27) - JGP Riga Cup
*Katarina DelCamp / Ian Somerville USA RD: La La Land / FD: Rewrite The Stars/You Are The Reason

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Finlandia Trophy 2019 – Preview

The sixth of the ten Challenger Series events is Finlandia Trophy, which takes place in Espoo, Finland from the 11th-13th October. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. Table of Contents PairsMenLadiesIce Dance Pairs Team Country Notable Results

Read More »

2019/20 Skating Program Details [Updated: August 9th]

Table of Contents LadiesMenPairsIce Dance Ladies Japan Rika Kihira: Breakfast in Baghdad – Choreographer: Shae-Lynn Bourne (Short) ~ “International Angel of Peace” – Choreographer: Tom Dickson (Free) Satoko Miyahara: Yalla, Tabla and Percussion Solo / Egyptian Disco – Choreographer: Benoit Richaud (Short) ~ Schindler’s List / Prelude in C sharp

Read More »