Junior Grand Prix Final Standings

Updated 1st October

Athletes are given points, depending on their placements, in order to qualify for the Junior Grand Prix Final.

Skaters are given points as follows:
Singles, Pairs & Ice Dance
1st place – 15 points
2nd place – 13 points
3rd place – 11 points
4th place – 9 points
5th place – 7 points
6th place – 5 points
7th place – 4 points
8th place – 3 points
Singles
9th place – 2 points
10th place – 1 point

After all 7 events, the skaters that have earned the highest amount of points, go on to compete in the Junior Grand Prix Final, and these skaters are highlighted in bold.

POINTSMENLADIESPAIRSICE DANCE
30Andrei Mozalev (RUSSIA)Kamila Valieva (RUSSIA)
Alysa Liu (USA)
Haein Lee (SOUTH KOREA)
Apollinariia Panfilova/Dmitry Rylov (RUSSIA) Avonley Nguyen/Vadym Kolesnik (USA)
Elizaveta Shanaeva/Devid Naryzhnyy (RUSSIA)
28Yuma Kagiyama (JAPAN)  Iuliia Artemeva/Mikhail Nazarychev (RUSSIA)
Kseniia Akhanteva/Valerii Kolesov (RUSSIA)
Maria Kazakova/Georgy Reviya (GEORGIA)
26Daniil Samsonov (RUSSIA)
Shun Sato (JAPAN)

Artur Danielian (RUSSIA)
Daria Usacheva (RUSSIA)  Loïcia Demougeot/Théo Le Mercier (FRANCE)
Diana Davis/Gleb Smolkin (RUSSIA)
24 Viktoria Vasilieva (RUSSIA)Diana Mukhametzianova/Ilya Mironov (RUSSIA)
Sofya Tyutyunina/Alexander Shustitskiy (RUSSIA)
22 Seoyeong Wi (SOUTH KOREA)
Anastasia Tarakanova (RUSSIA)
Annika Hocke/Robert Kunkel (GERMANY) Ekaterina Katashinskaia/Aleksandr Vaskovich (RUSSIA)
20Stephen Gogolev (CANADA)
Gleb Lutfullin (RUSSIA)
Maiia Khromykh (RUSSIA)Alina Pepeleva/Roman Pleshkov (RUSSIA) Emmy Bronsard/Aissa Bouaraguia (CANADA)
Nadiia Bashynska/Peter Beaumont (CANADA)
19    
18Sihyeong Lee (SOUTH KOREA)
Andrew Torgashev (USA)
Nana Araki (JAPAN)Kate Finster/Balazs Nagy (USA)Natálie Taschlerová/Filip Taschler (CZECH REPUBLIC)
Miku Makita/Tyler Gunara (CANADA)
17    
16 Mana Kawabe (JAPAN)Anna Shcheglova/Ilia Kalashnikov (RUSSIA)
Huidi Wang/Ziqi Jia (CHINA)
Katarina Wolfkostin/Jeffrey Chen (USA)
15
Petr Gumennik (RUSSIA)


Elizaveta Khudaiberdieva/Andrey Filatov (RUSSIA)
14 Seoyeon Ji (SOUTH KOREA)
Tomoe Kawabata (JAPAN)
Chisato Uramatsu (JAPAN)
  
13

Aleksa Rakic (CANADA)
Ksenia Sinitsyna (RUSSIA)
Yeonjeong Park (SOUTH KOREA)

12Joseph Phan (CANADA)
Ryan Dunk (USA)
 Brooke McIntosh/Brandon Toste (CANADA)Ella Ales/Daniel Tsarik (USA)
11Daniel Grassl (ITALY)
Ilya Yablokov (RUSSIA)
Andrei Kutovoi (RUSSIA)
Mark Gorodnitsky (ISRAEL)

Rino Matsuike (JAPAN)
Anna Frolova (RUSSIA)
Ekaterina Kurakova (POLAND)

Maria Golubtsova/Kirill Belobrov (UKRAINE)
10Aleksandr Selevko (ESTONIA)  Molly Cesanek/Yehor Yehorov (USA)
9Ilia Malinin (USA)
Egor Rukhin (RUSSIA)
Alec Guinzbourg (CANADA)
Stanislava Vislobokova/Aleksei Briukhanov (RUSSIA)Natalie D’Alessandro/Bruce Waddell (CANADA)
8 Alina Urushadze (GEORGIA)Alina Butaeva/Luka Berulava (GEORGIA)
Kateryna Dzitsiuk/Ivan Pavlov (UKRAINE)
Lou Terreau/Noe Perron (FRANCE)
7Younghyun Cha (SOUTH KOREA)
Ro Hyang-mi/Han Kum-chol (NORTH KOREA)

Katerina Bunina/Artur Gruzdev (ESTONIA)
Irina Galiyanova/Grayson Lochhead (CANADA)
6Iliya Kovler (CANADA)
Gabriele Frangipani (ITALY)
Niina Petrokina (ESTONIA)
Maria Levushkina (BULGARIA)
 Sasha Fear/George Waddell (GREAT BRITAIN)
5
Matyáš Bělohradský (CZECH REPUBLIC)
Matthew Nielsen (USA)
Kate Wang (USA)
Lara Naki Gutmann (ITALY)
Emily Bausback (CANADA)
Gabriella Izzo (USA)
Kelly Ann Laurin/Loucas Ethier (CANADA)Tamara Zhukova/Daniil Karpov (RUSSIA)
Utana Yoshida/Shingo Nishiyama (JAPAN)
4
Ivan Shmuratko (UKRAINE)
Kao Miura (JAPAN)
Joseph Klein (USA)
Maxim Naumov (USA)
Alison Schumacher (CANADA)
Hanna Harrell (USA)
Eva-Lotta Kiibus (ESTONIA)
Emilia Murdock (USA)
Gabrielle Levesque/Pier-Alexandre Hudon (CANADA)
Anastasiia Smirnova/Danylo Siianytsia (RUSSIA)
Carolina Portesi Peroni/Michael Chrastecky (ITALY)
Mariia Nosovitskaya/Mikhail Nosovitskiy (ISRAEL)
Oona Brown/Gage Brown (USA)
Francesca Righi/Aleksei Dubrovin (ITALY)
Marie Dupayage/Thomas Nabais (FRANCE)
3
Alexander Lebedev (BELARUS)
Adam Siao Him Fa (FRANCE)
Denis Gurdzhi (GERMANY)
Jaeseok Kyeong (SOUTH KOREA)
Eric Liu (CANADA)
Rion Sumiyoshi (JAPAN)
Lindsay Thorngren (USA)
Jessica Lin (USA)
Linnea Ceder (FINLAND)
Patricia Andrew/Zachary Daleman (CANADA)
Chloe Minetta/Benjamin Mimar (CANADA)
Cléo Hamon/Denys Strekalin (FRANCE)
Anne-Marie Wolf/Max Liebers (GERMANY)
Villo Martin/Danyil Semko (HUNGARY)
Svetlana Lizunova/Alexander Vakhnov (RUSSIA)
2Luanfeng Li (CHINA)
Edward Appleby (GREAT BRITAIN)
Beres Clements (CANADA)
Yudong Chen (CHINA)
Dinh Tran (USA)
Başar Oktar (TURKEY)

Jihun To (SOUTH KOREA)
Moa Iwano (JAPAN)
Alessia Tornaghi (ITALY)
Lucrezia Gennaro (ITALY)
  
1Matvei Vetlugin (RUSSIA)
Corey Circelli (CANADA)
Mihhail Selevko (ESTONIA)
Hengxin Jin (CHINA)
Júlia Láng (HUNGARY)
Isabelle Inthisone (USA)
Sarah Jung (USA)
Ginevra Negrello (ITALY)
  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Autumn Classic International 2019 – Preview

The first of the ten Challenger Series events is Autumn Classic International and takes place in Oakville, Ontario, Canada from the 12th-14th September. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. There will be no Pairs event at Autumn

Read More »

Junior Grand Prix Baltic Cup 2019 – Preview

The fifth of the Junior Grand Prix events takes place in Gdansk, Poland from the 18th-21st September. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. Ladies * Junior debut Skater Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information Notable Jumps

Read More »