Nebelhorn Trophy 2020 – Preview

The first Challenger event is Nebelhorn Trophy, which takes place in Oberstdorf, Germany from the 23rd-26th September.

Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them.

Table of Contents

Men

Skater Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information Notable Jumps World Standing
Maurizio Zandron Austria 8th Denkova-Staviski Cup - 1st (212.37) 1st SP: Earth Song / FP: Alice in Wonderland (soundtrack) 3Lo+1Eu+3S 51st
Aleksandr Selevko Estonia Golden Spin - 5th (221.94) 1st SP: Bout It (Instrumental) / FP: Notre Dame de Paris (soundtrack) 3A+3T / 4T 30th
Mihhail Selevko Estonia Tallinn Trophy International - 1st (209.82) 2nd SP: Nothing Else Matters / FP: House of Flying Daggers (soundtrack) 3A+3T 65th
Valtter Virtanen Finland 31st Golden Bear - 4th (183.64) 2nd SP: Thule/This Place Was A Shelter / FP: Sail/We Are 3T+3T 94th
Paul Fentz Germany Europeans - 8th (230.01) 1st SP: Wire to Wire / FP: I'm Still Standing 3A+3T / 4T 45th
Kai Jagoda Germany Bavarian Open - 8th (173.57) 4th SP: I Love You / FP: Believer/Dream 3A+2T 134th
Thomas Stoll Germany Open d'Andorra - 2nd (175.15) 3rd SP: Istanbul / FP: A Whiter Shade of Pale 3Lz+3T 123rd
Graham Newberry Great Britain 8th Denkova-Staviski Cup - 2nd (208.82) 2nd SP: Tortured / FP: Take You Down/Che Vuole Questa Musica Stasera/Breaking Out 3A / 3Lo+3T 56th
Gabriele Frangipani Italy Europeans - 13th (218.00) 1st (J) SP: Impossible / FP: Red Right Hand/Ballad of a Thin Man/I'm a Man 3A+3T 36th
Matteo Rizzo Italy Shanghai Trophy - 1st (248.53) 2nd SP: Romanza / FP: The Greatest Showman (soundtrack) 4T+3T 5th
Deniss Vasiljevs Latvia Nordics Open - 1st (241.25) 1st FP: Romeo and Juliet 3A+3T 15th
Nikolaj Majorov Sweden Europeans - 15th (212.57) 1st SP: Writing On The Wall / FP: Samurai Theme 3Lz+3T / 3A 58th
Noah Bodenstein Switzerland Youth Olympics - 7th (176.92) 1st (J) SP: Be Good to Me / FP: Merry Christmas Mr. Lawrence 3S+1Eu+3S
Lukas Britschgi Switzerland Challenge Cup - 4th (201.98) 1st SP: Amber / FP: Ray Charles medley 3A+2T 59th
Nurullah Sahaka Switzerland Warsaw Cup - 13th (174.71) 2nd SP: Pierrot and the Moon / FP: Evolution: From Big Bang to Life 3A+2T 134th
Burak Demirboga Turkey International Halloween Cup - 3rd (205.52) 1st SP: They Live In You (The Lion King) / FP: Who Wants To Live Forever 3F+1Eu+3S 58th
Ivan Shmuratko Ukraine JGP Egna - 3rd (221.44) 1st SP: Une vie d'amour / FP: Cornerstone 3A+3T 42nd

Ladies

Skater Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information Notable Jumps World Standing
Natalie Klotz Austria Sofia Trophy - 9th (129.64) SP: Europa/Havana / FP: The River Queen 3Lo+2T
Olga Mikutina Austria 31st Golden Bear - 2nd (172.99) 1st (S), 1st (J) SP: Sing, Sing / FP: Primavera/Experience 3Lz+3T 68th
Stefanie Pesendorfer Austria Prague Ice Cup - 1st (160.35) 3rd (S), 2nd (J) SP: River/Wild Horses / FP: Anything Goes/Back to Black/Got My Number 3Lz+1Eu+3S 108th
Eliska Brezinova Czech Republic Dragon Trophy - 4th (157.18) 1st SP: Never Tear Us Apart / FP: La La Land (soundtrack) 3Lz+2T 42nd
Maia Sorensen Denmark Tallink Hotels Cup - 3rd (140.35, J) 1st (J) SP: Cinema Paradiso (soundtrack) / FP: You Have to be There 2A+1Eu+3S
Eva-Lotta Kiibus Estonia Europeans - 7th (181.24) 1st SP: Sign of the Times / FP: Piano Concerto No. 2 (Rach) 3T+1Eu+3S 24th
Jenni Saarinen Finland Finlandia Trophy - 4th (181.20) 2nd SP: Clair de Lune / FP: Oriental 3T+3T 63rd
Aya Hatakawa Germany Prague Ice Cup - 1st (143.77, J) 2nd (S), 2nd (J) SP: Organ Donor / FP: Exogensis Symphony 3S+2T
Kristina Isaev Germany Challenge Cup - 12th (151.41) 3rd SP: Grande Amore / FP: Una noche mas 3T+3T
Nicole Schott Germany Golden Spin - 3rd (182.71) 1st SP: Flashdance / FP: Four Seasons 3F+3T 21st
Nathalie Weinzierl Germany SP: Lady Marmelade / FP: A Time For Us 3T+3T 157th
Kristen Spours Great Britain SP: Oblivion/Yo Soy Maria / FP: Moulin Rouge (soundrack) 3Lo+2T 156th
Greta Morkyte Lithuania Sofia Trophy - 4th (151.16) SP: Meditation / FP: All By Myself 2A+1Eu+3S 93rd
Lindsay van Zundert Netherlands Bavarian Open - 4th (151.08, J) SP: Alegria (Cirque du Soleil) / FP: Tanguera/Come What May 3Lz+3T<
Alexandra Michaela Filcova Slovakia 61st Grand Prix of Bratislava - 1st (139.41) 1st (J) SP: Esperanza / FP: Blackheart/Star Sky 3Lz+2T+2T
Cassandra Johansson Sweden Nordics Open - 4th (154.46) 7th 3T+3T 159th
Josefin Taljegard Sweden Challenge Cup - 13th (150.12) 2nd SP: Moulin Rouge / FP: Joker soundtrack 2A+2Lo+2Lo< 89th
Noemie Bodenstein Switzerland 40th Volvo Open Cup - 17th (135.71) 2nd SP: Liebestraum / FP: Mariage d'amour 3Lz+2T
Anna La Porta Switzerland 13th Skate Helena - 2nd (156.75, J) 2nd (J) SP: Bei Mir Bist Du Schoen / FP: In My Heart/The Diva Dance 3T+3T
Alexia Paganini Switzerland Europeans - 4th (192.88) 1st SP: Caught Out in the Rain / FP: Hable con ella/Le di a la caza alcance 3Lz+3T 17th
Guzide Irmak Bayir Turkey Bosporus Cup - 3rd (146.50) 1st (J) SP: Game of Thrones (soundtrack) / FP: I Was Here 3T+3T 151st
Sinem Pekder Turkey Sofia Trophy - 5th (139.50) 3rd SP: Say Goodbye / FP: La Calffa 3F+2T 101st

Pairs

Team Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information World Standing
Elizaveta Zhuk / Martin Bidar Czech Republic SP: West Side Story / FP: Ave Maria
Cleo Hamon / Denys Strekalin France Junior Worlds - 5th (156.35, J) 1st SP: Kill of the Night / FP: The Fifth Element (soundtrack) 28th
Coline Keriven / Noel-Antoine Pierre France Golden Spin - 9th (153.00) 3rd SP: Caught Out in the Rain / FP: U Turn (Lili) 45th
Minerva Fabienne Hase / Nolan Seegert Germany Europeans - 5th (186.39) 1st SP: Open Hands / FP: People Help The People 9th
Annika Hocke / Robert Kunkel Germany Bavarian Open - 2nd (176.63) 2nd SP: Shout / FP: The Other Side 25th
Rebecca Ghilardi / Filippo Ambrosini Italy 40th Volvo Open Cup - 1st (175.57) 2nd SP: Open Hands 13th

Ice Dance

Team Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information World Standing
Natalie Taschlerova / Filip Taschler Czech Republic 20th Open d'Andorra - 2nd (165.69) 1st RD: Jersey Boys / FD: Yuyo Verde/Oblivion/Primavera Portena 41st
Natacha Lagouge / Arnaud Caffa France Bosporus Cup - 6th (156.01) 6th 85th
Jennifer Janse van Rensburg / Benjamin Steffan Germany Golden Spin - 5th (171.87) 2nd RD: Cabaret / FD: Paint It Black/Deer Stop/Sweet Dreams 46th
Sasha Fear / George Waddell Great Britain Pavel Roman Memorial - 1st (148.99, J) 2nd (J) RD: Singin' In The Rain / FD: George Gershwin medley 71st
Hanna Jakucs / Alessio Galli Netherlands RD: 9 to 5 (The Musical) / FD: Billie Eilish medley
Arianna Wroblewska / Stephane Walker Switzerland Egna Dance Trophy - 7th (148.46) 2nd RD: Hot Stuff/Last Dance / FD: Next to Me/Believer
Darya Popova / Volodymyr Byelikov Ukraine Mentor Torun Cup - 5th (165.40) 2nd RD: Grease / FD: Believer/I Can't Go On Without You 31st

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Junior Grand Prix 2019 Recap – Courchevel

Last week marked the start of the Junior Grand Prix series. There are 7 competitions that will be held between now and October to determine the 6 top skaters or teams that will make it to the Grand Prix Final in Torin, Italy this year. This event was held in

Read More »