Warsaw Cup 2019 – Preview

The ninth of the ten Challenger Series events is Warsaw Cup, which takes place in Warsaw, Poland from the 14th-17th November.

Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them.

Table of Contents

Pairs

Team Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information World Standing
Justine Brasseur / Mark Bardei Canada
Lori-Ann Matte / Thierry Ferland Canada Autumn Classic - 5th (121.44) 4th SP: Awoo 44th
Nadine Wang / Francis Boudreau-Audet Canada SP: Feeling Good / FP: Slow Your Breath Down
Cleo Hamon / Denys Strekalin France 37th Volvo Open Cup - 1st (142.15) 2nd SP: Bang Bang / FP: Notre-Dame de Paris 35th
Coline Keriven / Antoine Pierre France Volvo Open Cup - 3rd (126.58) 74th
Camille Mendoza / Pavel Kovalev France Volvo Open Cup - 2nd (136.08) 3rd 72nd
Annika Hocke / Robert Kunkel Germany SP: Wasting My Young Years / FP: Do You Love Me/Cry to Me/Wipe Out 46th
Elena Pavlova / Ruben Blommaert Germany SP: Bloodstream
Zoe Jones / Christopher Boyadji Great Britain Open Ice Mall Cup - 2nd (162.42) 1st SP: The Storm / FP: To Build A Home 27th
Anna Vernikov / Evgeni Krasnopolski Israel Open Ice Mall Cup - 3rd (159.08) SP: Moonlight / FP: The Experience 58th
Irma Caldara / Marco Santucci Italy Open Ice Mall Cup - 6th (105.71)
Vivienne Contarino / Marco Pauletti Italy Junior Worlds - 13th (131.20, J) 1st (J) 71st
Sara Conti / Niccolo Macii Italy 66th
Daria Danilova / Michel Tsiba Netherlands Challenge Cup - 1st (117.77, J) SP: Don't Stop Me Now / FP: Grease soundtrack
Isabella Gamez / David-Alexandre Paradis Philippines SP: One and Only / FP: Parla Piu Piano (The Godfather)
Alina Pepeleva / Roman Pleshkov Russia Russian-Chinese Winter Games - 1st (165.63) 4th (J) SP: L.O.V.E. / FP: Romeo and Juliet (soundtrack) 36th
Laura Barquero / Ton Consul Spain 58th
Dorota Broda / Pedro Betegon Martin Spain Challenge Cup - 6th (106.84) 2nd
Alexandra Herbrikova / Nicolas Roulet Switzerland Challenge Cup - 5th (134.92) 1st SP: Beneath Your Beautiful / FP: The Mummy (Suite)/Imhotep the High Priest/Incantation 66th
Jessica Calalang / Brian Johnson USA Tallinn Trophy - 3rd (172.31) 5th SP: Light of the Seven / FP: You Are The Reason 32nd
Nica Digerness / Danny Neudecker USA Skate America - 6th (151.21) 8th SP: El Conquistador / FP: Arrival of the Birds/Let It Go 43rd

Ice Dance

Team Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information World Standing
Tina Garabedian / Simon Proulx Senecal Armenia
Holly Harris / Jason Chan Australia
Chantelle Kerry / Andrew Dodds Australia Warsaw Cup - 5th (145.43) 1st RD: Rocky Horror / FD: Love Is A Bitch 45th
India Nette / Eron Westwood Australia Mentor Torun Cup - 13th (88.97) 3rd RD: Gypsy 2008 Overture / FD: The Rhythm Thief
Alicia Fabbri / Paul Ayer Canada Bavarian Open - 2nd (144.64, J) 2nd (J) RD: Big Spender/If They Could See Me Now / FD: Bishop Briggs medley 64th
Junfei Ren / Alexey Karpushov China 6th
Raffaella Adele Koncius / Rafael Marc Drozd Musil Denmark
Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France Skate Canada - 4th (180.32) 2nd RD: Les Demoiselles de Rochefort / FD: Histoires sans paroles (Harmonium) 17th
Evgeniia Lopareva / Geoffrey Brissaud France Egna Dance Trophy - 2nd (148.62) 2nd (J) RD: Too Darn Hot / FD: Adagio for Tron/Huggy Bellkiss 80th
Lila-Maya Seclet Monchot / Renan Manceau France Egna Dance Trophy - 7th (127.62, J) 4th (J)
Jenna Hertenstein / Damian Binkowski Poland Bavarian Open - 11th (119.87) 3rd RD: Holiday Inn / FD: Sogno/Io Ci Saro
Justyna Plutowska / Jeremie Flemin Poland Bavarian Open 2019 - 4th (155.50) 2nd FD: Waves 61st
Ksenia Konkina / Pavel Drozd Russia Open Ice Mall Cup - 3rd (172.24) RD: 42nd Street / FD: Nocturne No. 20 in C Sharp Minor 72nd
Victoria Manni / Carlo Roethlisberger Switzerland Egna Dance Trophy - 3rd (150.18) 1st 102nd
Darya Popova / Volodymyr Byelikov Ukraine Volvo Open Cup - 3rd (158.84) 1st RD: Grease / FD: Believer/I Can't Go On Without You 30th
Caroline Green / Michael Parsons USA RD: Cry Baby / FD: Woodkid medley 50th

Ladies

Skater Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information Notable Jumps World Standing
Lara Roth Austria Bavarian Open - 7th (144.30) 1st SP: Standing Tall / FP: Le Capital 3T+2T
Katsiarina Pakhamovich Belarus 1.st Christmas Cup - 10th (104.27) 4th 3S+2T
Viktoriia Safonova Belarus Ice Star - 1st (174.07, J) 3Lz+3T
Emily Bausback Canada JGP Kaunas - 12th (129.60, J) 10th SP: Everywhere / FP: My Heart Will Go On 2A+3T 204th
Alison Schumacher Canada Junior Worlds - 10th (158.52, J) 7th SP: Clair de Lune / FP: Ghost The Musical 2A+3T 98th
Jenny Shyu Chinese Taipei 2nd FP: Paint It Black 3S+1T+2Lo
Nikola Rychtarikova Czech Republic Prague Riedell Ice Cup - 6th (124.86) 1st (J) SP: Something's Got a Hold On Me / FP: Hernando's Hideaway/Yo Soy Maria 3S+2T
Klara Stepanova Czech Republic Tallinn Trophy 2018 - 16th (135.20 ) 2nd SP: Stop / FP: Stand By Me/Man! I Feel Like a Woman 3Lo+2Lo
Gerli Liinamae Estonia Winter Universiade - 9th (157.16) 1st 3Lo+1Eu+2S 100th
Kristina Shkuleta-Gromova Estonia Inge Solar Memorial Alpen Trophy - 15th (132.95) 3rd 3Lz+2T 202nd
Jenni Saarinen Finland Nordics Open - 1st (162.63) 3rd SP: Differente / FP: I'll Take Care Of You 3T+3T 65th
Adriana Cagnon France Volvo Open Cup - 19th (120.22) 11th (J)
Kristina Isaev Germany Cup of Tyrol - 13th (116.62) 5th SP: Indila (Spanish Selection) / FP: Una Noche Mas 3F+2T
Ivett Tóth Hungary Volvo Open Cup - 1st (162.99) 1st SP: Black Swamp Village/Liquid Paradise / FP: Torn (Redux)/Resolve 3T+1Eu+3S 41st
Alina Iushchenkova Israel Open Ice Mall Cup - 5th (141.70) SP: Head Above Water / FP: Ladies in Lavender (soundtrack) 3Lz+2T / 3Lz+2A+SEQ 193rd
Alina Soupian Israel Open Ice Mall Cup - 1st (174.18) 1st (J) SP: Nocturne / FP: Marco Polo/Unveiled & Tabla Makes You Dance 3Lz+3T 168th
Lucrezia Beccari Italy 14th European Youth Olympic Winter Festival - 2nd (173.69, J) 2nd SP: Moonlight Sonata/Morir D'Amor / FP: Cinderella soundtrack 3Lz+2T 67th
Marina Piredda Italy World Team Trophy - 7th (180.55) 1st (J) 3T+3T 95th
Alessia Tornaghi Italy 1.st Christmas Cup - 2nd (157.93, J) 1st SP: The Matrix (soundtrack) / FP: Sunset Boulevard (soundtrack) 2A+1Eu+3S 70th
Veronika Sheveleva Kazakhstan Bosporus Cup - 10th (114.50) 2A+1Eu+2F
Angelina Kuchvalska Latvia Winter Universiade - 10th (157.10) 1st SP: Hurt / FP: Frida (soundtrack) 3S+3T 185th
Alisson Krystle Perticheto Philippines Bosporus Cup - 1st (153.25) SP: Milonga del Angel / FP: Galicia Flamenco 3Lo+2T 94th
Ekaterina Kurakova Poland Four Nationals - 1st (178.80) 1st SP: La vie en rose / FP: Le Corsaire 3Lz+3T 159th
Agnieszka Rejment Poland Warsaw Cup - 20th (98.21) 16th (J) 2Lz+2Lo+2Lo
Yelyzaveta Surova Poland
Dabin Choi South Korea SP: Tu Sei / FP: Love Story (soundtrack) 3Lz+2T 55th
Sara Hong South Korea Inge Solar Memorial Alpen Trophy - 10th (92.42, J) 17th (J) SP: Oblivion / FP: La La Land (soundtrack) 2F+1Eu+2S
Jihun To South Korea JGP Richmond - 5th (164.96) 8th SP: Ashes / FP: The Storm 3Lz+2T+2Lo 129th
Elizaveta Nugumanova Russia 17th 2A+3T+2T
Serafima Sakhanovich Russia Tallinn Trophy - 1st (202.62) SP: Megapolis / FP: Umbrellas of Cherbourg 3F+3T (training a 4S) 38th
Valentina Matos Spain Open d'Andorra - 1st (153.05) 1st SP: You Give Love a Bad Name / FP: Caprichio Arabe/Invierno Porteno/Le di Caza Alcance 3F+2T
Matilda Algotsson Sweden Internationaux de France - 12th (146.35) 1st SP: La vie en rose / FP: Salem's Secrets/A Beautiful Mine (Madman soundtrack) 3Lz+2T 87th
Anita Ostlund Sweden Finlandia Trophy - 12th (151.69) SP: Je t'aime / FP: Tango in Ebony/Specialtango 3T+3T 48th
Shaline Ruegger Switzerland 30th Golden Bear - 4th (147.55) 6th 3S+1Eu+2S 141st
Yasmine Kimiko Yamada Switzerland 51st Golden Spin - 8th (164.68) 2nd 3T+3T 81st
Bradie Tennell USA World Team Trophy - 2nd (225.64) 2nd SP: Mechanisms/Chronos / FP: Cinema Paradiso (soundtrack) 3Lz+3T 6th

Men

Skater Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information Notable Jumps World Standing
Jordan Dodds Australia Warsaw Cup - 16th (147.40) 4th 3T+1Eu+2S
Alexander Lebedev Belarus Volvo Open Cup - 5th (191.72) SP: E lucevan le stelle / FP: Once Upon a Time in Mexico 3Lz+3T 91st
Yakau Zenko Belarus Tallink Hotels Cup - 4th (190.03) 1st SP: Blue Canary / FP: Blood and Stone 3Lz+3T
Joseph Phan Canada Junior Worlds - 12th (209.02) 4th SP: Torn (Redux) / FP: Piano Concerto No. 5 "Emperor" 4T+2T 49th
Micah Tang Chinese Taipei Warsaw Cup - 6th (177.55) 2nd 3F+3T 133rd
Filip Scerba Czech Republic Four Nationals - 9th (158.69) 7th SP: Give Me Love / FP: The Sleeping Beauty 3Lz+3T
Daniel Albert Naurits Estonia Tallink Hotels Cup - 3rd (196.95) 2nd 3A+2T 74th
Roman Galay Finland Nordics Open - 4th (169.62) 1st SP: Never Tear Us Apart / FP: Maybe I Maybe You 3A+1Eu+3S 93rd
Valtter Virtanen Finland Inge Solar Memorial Alpen Trophy - 10th (180.96) 2nd SP: Ven a Mi / FP: Robbie Williams medley 3T+3T 68th
Luc Economides France Tallinn Trophy - 7th (190.18) 4th SP: Rain, In Your Black Eyes / FP: Dank Mozart/Lacrymosa/Dies Irae (Avance Remix) 3F+3T / 3Lz+3T / 3A 78th
Yann Frechon France 3Lz+1Eu+3S
Philip Warren France Egna Spring Trophy - 11th (162.34) 9th SP: L-O-V-E / FP: The Good, The Bad, The Ugly (soundtrack)/Django Unchained (soundtrack) 3Lz+3T 162nd
Catalin Dimitrescu Germany Bavarian Open - 5th (183.43) 3rd SP: Smooth / FP: Waves 3A+2T 123rd
Paul Fentz Germany Rostelecom - 6th (220.57) 1st SP: Blue Skies / FP: I'm Still Standing 3A+2T 40th
Jonathan Hess Germany Junior Worlds - 22nd (175.11, J) SP: L-O-V-E / FP: Three Musketeers (soundtrack) 3A / 3Lz+1Eu+3S 118th
Alexander Maszljanko Hungary International Halloween Cup - 3rd (168.25) 2nd SP: I'm Going Slightly Mad / FP: Sentimientos 3A 83rd
Gabriele Frangipani Italy Mentor Torun Cup - 2nd (198.96) 1st (J) SP: Unholy War / FP: Assassin's Tango/Tango Oblivion/Adios Nonino 3F+1Eu+3S / 3A / 4T 57th
Daniel Grassl Italy 30th Golden Bear - 1st (250.37) 1st SP: Lacrimosa + Requiem "Angel" / FP: A Single Man (soundtrack) 4Lz 16th
Krzysztof Gala Poland Four Nationals - 5th (173.45) 2nd 4T 165th
Milosz Witkowski Poland Mentor Torun Cup - 7th (143.27, J) 2nd (J) SP: El Tango de Roxanne / FP: Spanish Flamenco selection 3Lz+2T
June Hyoung Lee South Korea NHK Trophy - 9th (188.26) 2nd Sp: I Put a Spell On You / FP: The Artist (soundtrack) 3F+3T 82nd
Petr Gumennik Russia JGP Richmond - 1st (220.04) 2nd (J) SP: Je me souviens de nous / FP: The Phantom of the Opera 3A+2T+2Lo (attempting a 4Lz) 39th
Andrei Mozalev Russia JGP Ostrava - 1st (217.12) 11th (J) SP: Juno and Avos (Rock Opera) / FP: Step Up (soundtrack) 4T+3T 58th
Egor Murashov Russia Sofia Trophy - 1st (213.72) 8th 3A+1Eu+3S 50th
Aleix Gabara Spain Bavarian Open - 4th (156.76, J) 1st (J)
Nikolaj Majorov Sweden 37th Volvo Open Cup - 7th (187.98) 2nd SP: Run Boy Run / FP: The Addams Family 3Lz+1Eu+3S / 3A 104th
Lukas Britschgi Switzerland Challenge Cup - 3rd (206.88) 1st 3Lz+2T+2Lo 70th
Nurullah Sahaka Switzerland Bavarian Open - 1st (179.52) 2nd SP: Land of All / FP: Charlie Chaplin medley 3S+3T / 3A 110th

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Junior Grand Prix Baltic Cup 2019 – Preview

The fifth of the Junior Grand Prix events takes place in Gdansk, Poland from the 18th-21st September. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. Table of Contents LadiesPairsMenIce Dance Ladies * Junior debut Skater Country Notable Results 18/19

Read More »

NHK Trophy 2019 – Preview

The sixth of the Grand Prix events is NHK Trophy, which takes place in Sapporo, Japan from the 22nd-24th November. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. Table of Contents Ice DancePairsLadiesMen Ice Dance Team Country Notable Results

Read More »