Youth Olympics 2020 – Preview

The Youth Olympics are being held in Lausanne, Switzerland, and the the figure skating events will take place from the 10th-15th January.

Skaters are able to compete in the Youth Olympics if they are born between 1st January 2003 and 31st December 2005 (except for males in pairs and ice dance, who may be born between 1st January 2001 and 31st December 2004).

Learn a little more about the selected athletes below!

Table of Contents

Pairs

Team Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information
Brooke McIntosh / Brandon Toste Canada JGP Lake Placid - 5th (138.14) 2nd SP: Everybody Wants to Rule the World / FP: Say Something
Yuchen Wang / Yihang Huang China JGP Croatia Cup - 9th (132.76) 1st SP: Fly Me to the Moon / FP: Pirates of the Caribbean (soundtrack)
Alina Butaeva / Luka Berulava Georgia 40th Volvo Open Cup - 3rd (156.54) SP: O Fortuna / FP: D'Artagnan
Letizia Roscher / Luis Schuster Germany Icelab International Cup - 2nd (119.58) 2nd SP: The Home of Dark Butterflies / FP: West Side Story
Diana Mukhametzionova / Ilya Mironov Russia JGP Final - 2nd (184.37) SP: Czardas / FP: Endgame (Chess)
Apollinariia Panfilova / Dmitry Rylov Russia JGP Baltic Cup - 1st (192.73) 6th (S) SP: Matrix soundtrack / FP: No One Ever Called Me That
Sofiia Nesterova / Artem Darenskyi Ukraine 40th Volvo Open Cup - 5th (141.53, S) 1st (S) SP: Musical Don Juan / FS: Braveheart (soundtrack)
Cate Fleming / Jedidiah Isbell USA Eastern Sectional Ice Dance & Pairs Challenge 2020 - 2nd (119.30) 2nd (N) SP: Singing in the Rain / FP: Romeo and Juliet soundtrack

Men

Skater Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information Notable Jumps
Aleksa Rakic Canada JGP Courchevel - 2nd (200.71) 1st SP: Stargazing / FP: Rachmaninov 3Lz+3T
Yudong Chen China JGP Egna - 6th (205.16) 1st SP: No Man No Cry / FP: Tristan and Isolde 3Lz+3T
Daniel Mrázek Czech Republic Four Nationals Championship 2020 - 10th (154.86) 7th (S) SP: The Phantom Of The Opera / FP: Paganini Rhapsody (on Caprice 24) 3S+3T
Arlet Levandi Estonia 40th Volvo Open Cup - 5th (156.91) 4th (S) SP: Natural / FP: Concierto de Aranjuez 2A+1Eu+3S
François Pitot France Tallinn Trophy International - 1st (159.16) 8th (S) SP: Sherlock Holmes soundtrack / FP: Inception soundtrack 3Lz+3T
Nikita Kovalenko Israel 40th Volvo Open Cup - 7th (151.85) 2nd SP: Sway / FP: Love Of My Life/Don't Stop Me Now 3S+2T
Nikolaj Memola Italy JGP Egna - 16th (158.51) 2nd SP: Ludovico Einaudi / FP: Angels and Demons (soundtrack) 2A+1Eu+3S
Matteo Nalbone Italy 8th Denkova-Staviski Cup - 3rd (146.70) 3rd SP: Who Wants to Live Forever / FP: The Prince of Egypt (soundtrack) 3Lz+2T
Yuma Kagiyama Japan JGP Baltic Cup - 2nd (245.35) 3rd (S) SP: Piano Concerto "Fate" (Soho Crime) / FP: Tucker soundtrack 4T+2T
Andrei Mozalev Russia Junior Grand Prix Final - 2nd (241.48) 5th (S) SP: I Will Never Forget You - Juno and Avos (Rock Opera) / FP: Lost in Blue/My Own Paradise/In this Shirt 4T+3T
Daniil Samsonov Russia Denis Ten Memorial - 1st (264.04) 6th (S) SP: Rain, In Your Black Eyes / FP: Per Te 3A+3T (has a 4Lz in FP)
Younghyun Cha South Korea JGP Egna - 11th (186.01) 4th (S) SP: Bolero / FP: Minnie the Moocher 3Lz+3T
Noah Bodenstein Switzerland 40th Volvo Open Cup - 6th (154.07) SP: Overture (Top Hat) / FP: Desert (Cirque du Soleil) 3S+1Eu+3S
Andrey Kokura Ukraine 40th Volvo Open Cup - 12th (186.77, S) 3rd (S) SP: I Put a Spell On You / FP: Casanova 3A
Liam Kapeikis USA JGP Riga - 12th (162.33) 5th (N) SP: Never Enough / FP: Les Miserables 2A+3T+2T

Ice Dance

Team Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information
Natalie D'Alessandro / Bruce Waddell Canada JGP Egna - 2nd (152.76) 3rd RD: He Loves and She Loves/Le Jazz Hot / FD: I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That)
Miku Makita / Tyler Gunara Canada JGP Baltic Cup - 4th (154.11) 9th RD: Hairspray / FD: Don't Know How to Love You/I'll Take Care of You
Denisa Cimlova / Vilem Hlavsa Czech Republic 52st Golden Spin - 8th (126.01) 2nd RD: Pal Joey/An American in Paris/A Chorus Line / FD: I Still Can See Your Face/Io Ci Saro
Celina Fradji / Jean-Hans Fourneaux France JGP Courchevel - 10th (128.77) RD: Singin' in the Rain/Capocabana / FD: Come, Gentle Night/Rue des Cascades
Yulia Lebedeva-Bitadze / Mikhaul Kaygorodtsev Georgia 13th Santa Claus Cup - 4th (139.07) RD: Chicago / FD: I'd Do Anything For Love
Guilia Tuba / Andrea Tuba Italy Mezzaluna Cup - 3rd (137.41) 4th RD: 42nd Street / FD: Streets of Love/Paint It Black
Utana Yoshida / Shingo Nishiyama Japan JGP Egna - 6th (140.40) 1st RD: A Chorus Line / FD: Don Quixote
Irina Khavronina / Dario Cirisano Russia Open Ice Mall Cup - 2nd (167.40) 11th RD: Give Me This Night/Boogie Woogie / FD: La Strada Suite
Sofya Tyutyunina / Alexander Shustitskiy Russia JGP Croatia Cup - 2nd (154.39) 8th RD: La La Land / FD: Turning Page
Gina Zehnder / Beda Leon Sieber Switzerland Bosporus Cup - 19th (105.93) 1st RD: I Want To Be Loved By You/Sparkling Diamonds / FD: Ghost Musical/Latch (Acoustic Version)/Unchained Melody
Anna Cherniavska / Oleg Muratov Ukraine Bosporus Cup - 9th (136.48) RD: Singin' in the Rain/Fit As A Fiddle / FD: I Put A Spell On You
Katarina Wolfkostin / Jeffrey Chen USA 52st Golden Spin - 2nd (163.81) RD: Everything Old Is New Again / FD: How Will I Know/Fire On Fire

Ladies

Skater Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information Notable Jumps
Ekaterina Ryabova Azerbaijan Rostelecom - 5th (187.77) 1st (S) SP: Tango de Roxanne / FP: Godfather 3Lz+3T
Ivelina Baycheva Bulgaria Icelab International Cup - 3rd (142.31) 2nd SP: Thing / FP: Shallow 3Lz+2T
Catherine Carle Canada 40th Volvo Open Cup - 4th (153.83) SP: Palladio Concerto Grosso / FP: Bacchanale/Mon coeur s'ouvre à ta voix 3T+3T
Eva Lotta Kiibus Estonia Nebelhorn Trophy - 6th (166.10, S) 1st SP: House of the Rising Sun / FP: Histoire d'un amour 3T+1Eu+3S
Nella Pelkonen Finland Open d'Andorra - 4th (116.64) 1st SP: The Dressmaker (soundtrack) / FP: Paramour 3S+2T
Maïa Mazzara France 52st Golden Spin - 9th (152.25, S) 2nd (S) SP: Rox Tango / FP: Silence 3T+3T
Alina Urushadze Georgia 40th Volvo Open Cup - 3rd (163.83, S) SP: Bolero / FP: Mas Que Nada/Hip Hip Chin Chin 3Lz+2Lo
Regina Schermann Hungary International Halloween Cup - 1st (142.99) 2nd (S) SP: Dans la Maison / FP: Memoirs of a Geisha (soundtrack) 3Lo+1Eu+3S
Alessia Tornaghi Italy 31st Golden Bear - 1st (178.14, S) 1st (S) SP: Rachmaninov / FP: With One Look 3Lz+3T
Mana Kawabe Japan JGP Croatia Cup - 4th (163.73) 1st (J), 13th (S) SP: You're a Mean One, Mr.Grinch / FP: Black Swan 3Lz+3T / 3A
Young You South Korea Skate Canada - 3rd (217.49) 1st (S) SP: Romeo and Juliet / FP: Evita 3Lz+1Eu+3S / 3A
Anna Frolova Russia JGP Croatia Cup - 3rd (181.96) 6th (S) SP: Mathilde (soundtrack) / FP: Notre Dame de Paris (musical soundtrack) 3Lz+1Eu+3S
Kseniia Sinitsyna Russia JGP Egna - 1st (215.58) 5th (S) SP: Alfonsina Y El Mar / FP: Om Asa Toma/Wrench and Numbers/Dakini: Movement IV 3Lz+3T+2T
Anais Coraducci Switzerland 31st Golden Bear - 5th (156.81) 4th (S) SP: Nisi Dominus / FP: The Feeling Begins 3T+1Eu+3S
Audrey Shin USA Philadelphia Summer International - 2nd (143.50) 2nd SP: You Don't Give Up On Love / FP: The Sacred Bird (Miss Saigon) 2A+3T
Kate Wang USA JGP Chelyabinsk - 6th (164.59) 10th (N) SP: Over the Rainbow / FP: Dr. Zhivago suite (soundtrack) 3Lz+3Lo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Finlandia Trophy 2019 – Preview

The sixth of the ten Challenger Series events is Finlandia Trophy, which takes place in Espoo, Finland from the 11th-13th October. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. Table of Contents PairsMenLadiesIce Dance Pairs Team Country Notable Results

Read More »

Autumn Classic International 2019 – Preview

The first of the ten Challenger Series events is Autumn Classic International and takes place in Oakville, Ontario, Canada from the 12th-14th September. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. There will be no Pairs event at Autumn

Read More »