Junior World Championships 2020 – Preview

The 2020 Junior World Championships take place from the 2nd to the 8th of March in Tallinn, Estonia.

Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them.

Table of Contents

Men

Skater Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information Notable Jumps World Standing
Darian Kaptich Australia Philadelphia Summer International - 3rd (152.26) 3rd (S) SP: I Swear / FP: It's a Man's Man's Man's World/I Got You (I Feel Good) 3Lz+2T+2Lo
Luc Maierhofer Austria JGP Egna - 8th (192.43) SP: Notte Stellata / FP: Across the Sky/Iron Sky 3Lz+3T 52nd
Vladimir Litvintsev Azerbaijan Europeans - 9th (221.09, S) SP: Blues for Klook / FP: Hallelujah 4T+3T 34th
Alexander Lebedev Belarus Bosporus Cup - 5th (192.77) 2nd (S) SP: Tosca / FP: Once Upon a Time in Mexico 3Lz+3T 76th
Alexander Zlatkov Bulgaria Golden Spin - 21st (175.96, S) SP: Romeo and Juliet / FP: Mala Luna 3Lz+3T 126th
Stephen Gogolev Canada Bavarian Open - 1st (227.68) SP: Grand Waltz/Russian Sailor's Dance / FP: Peter Gabriel medley 3Lz+1Eu+3S / 4S 46th
Joseph Phan Canada JGP Baltic Cup - 5th (207.70) 4th (S) SP: Torn (Redux) / FP: Emperor Concerto 4T+3T 47th
Fang-Yi Lin Chinese Taipei Asian Open Figure Skating Trophy - 2nd (156.27) 1st SP: SOS d'un terrien en detresse / FP: Turandot 3T+3T
Charles Henry Katanovic Croatia Golden Spin - 2nd (141.59) SP: Bohemian Rhapsody/Don't Stop Me Now / FP: Small Change Girl 3Lz+2T
Filip Scerba Czech Republic Four Nationals Championship - 4th (189.58, S) 4th (S) SP: Give Me Love / FP: The Sleeping Beauty 3Lz+1Eu+3S / 3A
Aleksandr Selevko Estonia Golden Spin - 5th (221.94, S) 1st (S) SP: Step Out For A While / FP: Notre Dame de Paris soundtrack 4T / 3Lz+3T 37th
Lauri Lankila Finland Nordics Open - 3rd (146.66) 3rd (S) 2A+1Eu+3S
Adam Siao Him Fa France Europeans - 11th (219.89, S) 2nd (S) SP: Never Tear Us Apart / FP: Dust and Light/Lords of Lankhmar 4T+3T 26th
Nika Egadze Georgia 13th Skate Helena - 1st (189.96) 4S / 3Lz+3T
Denis Gurdzhi Germany JGP Courchevel - 8th (178.54) 1st (J), 5th (S) SP: Caruso / FP: Je suis malade 3S+3T 172nd
Edward Appleby Great Britain Mentor Torun Cup - 1st (170.90) 1st SP: I Will Wait / FP: Sherlock Holmes soundtrack 3Lz+3T / 3A 180th
Mark Gorodnitsky Israel Europeans - 17th (206.83, S) 1st (S) SP: Stop It (I Like It) / FP: Burnt by the Sun 3A+1Eu+3S 42nd
Gabriele Frangipani Italy Europeans - 13th (218.00, S) 1st SP: Unholy War / FP: Assassin's Tango/Tango Oblivion/Adios Nonino 3A+3T 43rd
Daniel Grassl Italy Europeans - 4th (244.88, S) 1st (S) SP: Lacrimosa (Requiem) / FP: Single Man (soundtrack)/Nocturnal Animals (soundtrack) 4Lz / 4Lo 13th
Yuma Kagiyama Japan Four Continents - 3rd (270.61, S) 1st (J), 3rd (S) SP: Piano Concerto "Fate" / FP: Tucker soundtrack 3A+1Eu+3S / 4T+2T 29th
Shun Sato Japan Junior Grand Prix Final - 1st (255.11) 2nd (J), 5th (S) SP: Arrivee des Camionneurs / FP: Romeo and Juliet 4Lz / 4T+3T 73rd
Mikhail Shaidorov Kazakhstan 3Lz+3T
Kornel Witkowski Poland JGP Riga Cup - 16th (152.81) 1st SP: The Shadow Line / FP: Fly Me To the Moon/Why Me 3Lz+2T
Sihyeong Lee South Korea JGP Riga Cup - 2nd (218.31) 2nd (S) SP: Elena & Lila, Last Days / FP: Love Never Dies 3Lz+3T / 3A 53rd
Petr Gumennik Russia JGP Egna - 2nd (232.39) 2nd (J), 7th (S) SP: Je me souviens de nous / FP: The Phantom of the Opera 3A+2T+2Lo 36th
Andrei Mozalev Russia Junior Grand Prix Final - 2nd (241.48) 3rd (J), 5th (S) SP: I Will Never Forget You - Juno and Avos (Rock Opera) / FP: Lost in Blue, My Own Paradise, In this Shirt 4T+3T 48th
Ilya Yablokov Russia JGP Egna - 4th (213.40) 6th (J), 11th (S) SP: Tick Tock Goes the Clock / FP: Notre Dame de Paris (soundtrack) 3Lz+3T / 3A 127th
Adam Hagara Slovakia 13th Skate Helena - 3rd (151.95) 3Lz+2T+2Lo
Pablo Garcia Spain Open d'Andorra - 1st (155.61) 1st 3Lz+3T
Nikolaj Majorov Sweden Europeans - 15th (212.57, S) 1st (S) SP: Flamenco / FP: The Addams Family 3Lz+3T / 3A 71st
Noah Bodenstein Switzerland Youth Olympics - 7th (176.92) SP: Ouverture (Top Hat) / FP: Desert (Cirque du Soleil) 3S+1Eu+3S
Basar Oktar Turkey Bosporus Cup - 2nd (209.54, S) 1st SP: Cry Me A River / FP: E Lucevan le Stelle (Tosca) 3Lz+3T 51st
Ivan Shmuratko Ukraine JGP Egna - 3rd (221.44) 1st (S) SP: What a Wonderful World / FP: Cornerstone 3A+3T 56th
Ilia Malinin USA JGP Egna - 7th (203.47) SP: Make It Rain / FP: Writing on the Wall 3Lz+3T / 3A 135th
Maxim Naumov USA JGP Courchevel - 7th (179.15) 1st SP: Uprising / FP: Who Wants To Live Forever 2A+1Eu+3S 149th
Andrew Torgashev USA Asian Open Figure Skating Trophy - 2nd (217.54, S) 5th (S) SP: Bloodstream / FP: Tosca 3A+1Eu+3S 33rd

Pairs

Team Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information World Standing
Patricia Andrew / Zachary Daleman Canada JGP Croatia Cup - 10th (126.01) 1st SP: Lovely / FP: Aladdin (soundtrack) 67th
Kelly Ann Laurin / Loucas Ethier Canada Bavarian Open - 1st (139.71) 3rd SP: Doctor Zhivago (soundtrack) / FP: Ever After/A Cinderella Story 78th
Huidi Wang / Ziqi Jia China JGP Lake Placid - 4th (148.70) 2nd SP: Chariots of Fire / FP: Introduction Et Rondo Capriccioso op. 28 56th
Yuchen Wang / Yihang Huang China Youth Olympics - 5th (141.61) 1st SP: Fly Me to the Moon / FP: Pirates of the Caribbean (soundtrack) 58th
Cleo Hamon / Denys Strekalin France Europeans - 9th (153.49, S) 1st (S) SP: Bang Bang / FP: Notre Dame de Paris (soundtrack) 35th
Alina Butaeva / Luka Berulava Georgia Youth Olympics - 3rd (157.29) SP: O Fortuna (Carmina Burana) / FP: D'Artagnan 61st
Annika Hocke / Robert Kunkel Germany Bavarian Open - 2nd (176.63, S) 2nd (S) SP: Wasting My Young Years / FP: Do You Love Me/Cry to Me/Wipe Out 36th
Alyssa Montan / Manuel Piazza Italy Bavarian Open - 3rd (122.37) 1st
Kseniia Akhanteva / Valerii Kolesov Russia JGP Chelyabinsk - 1st (185.05) 2nd (J), 10th (S) SP: Interstellar (soundtrack) / FP: Shine On You Crazy Diamond 37th
Iuliia Artemeva / Mikhail Nazarychev Russia JGP Croatia Cup - 1st (179.83) 3rd (J), 7th (S) SP: Senza Parole / FP: Queen medley 48th
Apollinariia Panfilova / Dmitry Rylov Russia Youth Olympics - 1st (199.21) 1st (J), 6th (S) SP: Matrix soundtrack / FP: No One Ever Called Me That 28th
Greta Crafoord / John Crafoord Sweden Bavarian Open - 4th (120.06) 1st SP: Fiesta Flamenco / FP: Khorobushko
Kateryna Dzitsiuk / Ivan Pavlov Ukraine JGP Croatia Cup - 7th (133.96) 1st (S) SP: King Arthur (soundtrack) / FP: The Great Gatsby (soundtrack) 62nd
Winter Deardorff / Mikhail Johnson USA Golden Spin - 3rd (132.59) 3rd SP: Ecstasy / FP: Kashmir
Kate Finster / Balazs Nagy USA JGP Baltic Cup - 2nd (166.22) 1st SP: Hallelujah / FP: To Build a Home/Rain In Your Black Eyes 43rd
Anastasiia Smirnova / Danylo Siianytsia USA Golden Spin - 2nd (132.70) 2nd SP: Kiss of Fire / FP: Gravity 80th

Ice Dance

Team Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information World Standing
Yulia Alieva / Artur Biktimirov Azerbaijan Egna Dance Trophy - 7th (123.39)
Karina Sidarenka / Maksim Yalenich Belarus Jégvirág Cup - 2nd (122.40) 2nd RD: The Mask soundtrack / FD: Take It Easy On Me/Bang Bang Boom Boom
Emmy Bronsard / Aissa Bouaraguia Canada Bavarian Open - 2nd (155.85) 1st RD: Cabaret / FD: David Bowie medley 62nd
Natalie D'Alessandro / Bruce Waddell Canada Bavarian Open - 3rd (155.05) RD: He Loves and She Loves/Le Jazz Hot / FD: I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That) 60th
Miku Makita / Tyler Gunara Canada JGP Baltic Cup - 4th (154.11) RD: Hairspray / FD: Don't Know How to Love You/I'll Take Care of You 77th
Angelina Kudryavtseva / Ilia Karankevich Cyprus 20th Open d'Andorra - 1st (152.05) RD: You Gotta Have A Gimmick/Revival Seattle to Los Angeles / FD: Raphael Beau medley 118th
Natalie Taschlerova / Filip Taschler Czech Republic 20th Open d'Andorra - 2nd (165.69, S) 1st RD: Entr'act/Crazy for You/Puttin’ on the Ritz/That’s Entertainment / FD: Place de la Republique/Sand 51st
Sara Buch-Weeke / Nicolas Woodcock Denmark Golden Spin - 13th (109.24) 1st RD: Puttin' On The Ritz / FD: Queen medley
Darja Netjaga / Marko Jevgeni Gaidajenko Estonia 40th Volvo Open Cup - 7th (137.03) 2nd (S) RD: Puttin' On the Ritz / FD: Queen medly
Loicia Demougeot / Theo Le Mercier France JGP Baltic Cup - 2nd (162.70) 1st RD: Ain't Misbehavin / FD: Carmen 43rd
Lou Terreaux / Noe Perron France Mentor Torun Cup - 6th (144.66) 2nd RD: My Girl/Hey Joe / FD: Odinn/God's Whisper/Decimator 84th
Maria Kazakova / Georgy Reviya Georgia 40th Volvo Open Cup - 2nd (182.43, S) RD: Take Good Care of My Baby/Dream A Little Dream / FD: In the End 22nd
Lara Luft / Stephano Valentino Schuster Germany Pavel Roman Memorial - 3rd (138.95) 1st RD: Sweet Charity / FD: La Alegria (Happiness)/Una Noche Mas/Asturias 114th
Emily Rose Brown / James Hernandez Great Britain Mentor Torun Cup - 4th (154.61) 1st RD: Top Hat / FD: Les Miserables 79th
Villõ Marton / Danyil Semko Hungary 20th Open d'Andorra - 3rd (147.54) 1st 94th
Mariia Nosovitskaya / Mikhail Nosovitskiy Israel Golden Spin - 6th (132.95) 1st RD: Mary Poppins soundtrack / FD: La Strada (soundtrack) 98th
Carolina Portesi Peroni / Michael Chrastecky Italy Golden Spin - 3rd (151.67) 1st RD: The Artist / FD: Io ci saro 90th
Utana Yoshida / Shingo Nishiyama Japan Youth Olympics - 6th (148.70) 1st RD: A Chorus Line / FD: Don Quixote 91st
Anna Shnaider / Fedor Varlamov Kazakhstan Ice Star - 7th (138.74) RD: New York, New York / FD: Tonight 116th
Oliwia Borowska / Filip Bojanowski Poland Ice Star - 11th (128.87) 1st RD: Singin' In The Rain / FD: Perfect/Believer
Diana Davis / Gleb Smolkin Russia 40th Volvo Open Cup - 1st (167.17) 3rd RD: Everybody Wants to Be a Cat / FD: Always Watching You/Love Is Gone 65th
Elizaveta Shanaeva / Devid Naryzhnyy Russia JGP Chelyabinsk - 1st (171.07) 1st RD: Bonnie and Clyde / FD: River 48th
Arina Ushakova / Maxim Nekrasov Russia Mentor Torun Cup - 1st (173.20) 2nd RD: Chicago / FD: Milord 32nd
Sofia Val / Linus Colmor Jepsen Spain Bosporus Cup - 5th (142.72) 1st RD: Cole Porter medley / FD: Bruno Mars medley
Gina Zehnder / Beda Leon Sieber Switzerland Bosporus Cup - 19th (105.93) 1st RD: I Want To Be Loved By You/Sparkling Diamonds / FD: Ghost Musical/Latch (Acoustic Version)/Unchained Melody
Maria Golubtsova / Kirill Belobrov Ukraine Bosporus Cup - 1st (162.75) 3rd (S) RD: Top Hat / FD: The Swan/Danse Macabre 66th
Oona Brown / Gage Brown USA Bavarian Open - 4th (151.06) 3rd RD: When I Get My Name In Lights/Everything Old Is New Again / FD: Bloodstream/Air 70th
Avonley Nguyen / Vadym Kolesnik USA Junior Grand Prix Final - 2nd (174.74) 1st RD: Aladdin (soundtrack) / FD: Piano Concerto No. 2 36th
Katarina Wolfkostin / Jeffrey Chen USA Golden Spin - 2nd (163.81) 2nd RD: Everything Old Is New Again / FD: How Will I Know/Fire On Fire 87th

Ladies

Skater Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information Notable Jumps World Standing
Valeriia Sidorova Armenia 13th Skate Helena - 4th (134.03) SP: The Fifth Element (soundtrack) / FP: Rhapsody in Blue 3Lz+1Eu+2S
Victoria Alcantara Australia JGP Lake Placid - 12th (132.83) 1st SP: Swan Lake / FP: Mary Poppins 2A+2T+2Lo
Stefanie Pesendorfer Austria Prague Ice Cup - 1st (160.35, S) 2nd (J), 3rd (S) SP: Radar Love / FP: Anything Goes/Back to Black/Got My Number 3Lz+1Eu+3S 156th
Ekaterina Ryabova Azerbaijan Rostelecom - 5th (187.77, S) SP: Tango de Roxanne / FP: Godfather 3Lz+3T 21st
Milana Ramashova Belarus Mentor Torun Cup - 4th (145.95) 1st (J), 2nd (S) SP: Liquidation soundtrack / FP: La Campanella 3T+3T
Maria Levushkina Bulgaria 8th Denkova-Staviski Cup - 1st (157.15) 1st SP: Les Moulins de mon Coeur / FP: Hallelujah 3Lo+1Eu+2F
Kaiya Ruiter Canada Bavarian Open - 1st (165.22) 1st SP: Oh Heart / FP: Harry Potter and the Goblet of Fire (soundtrack) 3Lz+3T 222nd
Alison Schumacher Canada Warsaw Cup - 8th (169.98, S) 2nd (S) SP: Clair de Lune / FP: Ghost - The Musical 2A+3T 64th
Yi Zhu China 4CC - 13th (155.41, S) 4th (S) SP: The Winner Takes It All / FP: Piano Concerto in F 3F+1Eu+2F 191st
Tzu-Han Ting Chinese Taipei Bavarian Open - 5th (150.15) 1st SP: Corpse Bride / FP: Finding Neverland 3F+3T+2T
Hana Cvijanovic Croatia 8th Denkova-Staviski Cup - 5th (118.90) 1st (S) SP: Bolero / FP: Rain, In Your Black Eyes 2A+1Eu+2S
Nikola Rychtarikova Czech Republic Four Nationals - 6th (134.44, S) 2nd (S) SP: Something's Got a Hold On Me/Show Me How You Burlesque / FP: Hernando's Hideaway/Yo Soy Maria 3Lz+2T
Maia Sorensen Denmark Tallink Hotels Cup - 3rd (140.35) 1st SP: How Can I Not Love You / FP: Perhaps Perhaps Perhaps 2A+1Eu+3S
Niina Petrokina Estonia Tallink Hotels Cup - 1st (174.42) 2nd (S) SP: S'Wonderful / FP: Love of My Life 3Lz+1Eu+3S 189th
Vera Stolt Finland 12th Tirnavia Ice Cup - 2nd (144.65, S) 4th (S) SP: Final Light/Rise - Tunes of Fantasy / FP: One Eye Open/Never Tear Us Apart 3Lz+3T 129th
Maïa Mazzara France Europeans - 11th (170.06, S) 2nd (S) SP: Rox Tango / FP: Silence 3T+3T 99th
Alina Urushadze Georgia Youth Olympics - 5th (179.50) SP: Bolero / FP: Mas Que Nada/Hip Hip Chin Chin 3Lz+3T 48th
Nargiz Suleymanova Germany Bavarian Open - 6th (149.31) 1st SP: Pictures of an Exhibition/Hymn to the Rising Sun / FP: Romance/Palladio 3Lz+3T
Elena Komova Great Britain 13th Skate Helena - 5th (130.18) 1st SP: The Show Most Go On (Moonlight Sonata) / FP: The Snowstorm 2A+1Eu+3S
Cheuk Ka Kahlen Cheung Hong Kong JGP Courchevel - 13th (144.34) SP: Sweet Dreams (Are Made of This) / FP: Carmen 2A+1Eu+3S 229th
Regina Schermann Hungary Four Nationals - 3rd (155.77, S) 1st (J), 2nd (S) SP: Dans la Maison / FP: Memoirs of a Geisha (soundtrack) 3Lo+1Eu+3S
Aldis Kara Bergsdottir Iceland Nordics Open - 8th (115.39) 1st SP: Grandioso / FP: Tristan and Isolde 3S+2T+2Lo
Nelli Ioffe Israel JGP Zagreb - 11th (144.13) 2nd (S) SP: Memory (Cats soundtrack) / FP: From Sarah With Love 2A+1Eu+3S 209th
Alessia Tornaghi Italy Youth Olympics - 6th (178.60) 1st (S) SP: Sergei Rachmaninov / FP: With One Look (Sunset Boulevard) 3Lz+3T 49th
Tomoe Kawabata Japan JGP Baltic Cup - 5th (177.86) 2nd (J), 3rd (S) SP: Blue Danube / FP: Yumeji's Theme/Sikuriadas 3Lz+3T 77th
Mana Kawabe Japan Youth Olympics - 4th (185.22) 1st (J), 13th (S) SP: You're a Mean One, Mr. Grinch / FP: Black Swan 3F+3T+2T / 3A 160th
Anete Lace Latvia JGP Riga - 16th (131.57) 1st SP: Dollhouse/Dead Silence / FP: Crazy in Love 2A+1Eu+3S
Jogaile Aglinskyte Lithuania Dragon Trophy - 1st (156.29) SP: Never Enough / FP: She Is Like the Swallow 3T+3T
Andrea Montesinos Cantu Mexico Autumn Classic - 10th (148.55, S) 1st (S) SP: Swing Da Cor / FP: Jeux d'Eau (Cirque du Soleil) 3Lz+2T 130th
Lindsay Van Zundert Netherlands Bavarian Open - 4th (151.08) SP: Writing on the Wall / FP: Spartacus 3Lz+2T+2Lo
Jocelyn Hong New Zealand 13th Skate Helena - 6th (126.20) 1st (S) SP: Danzarin Tango / FP: I Will Find You 3Lz+2T
Ekaterina Kurakova Poland Warsaw Cup - 1st (201.47, S) 1st (J), 1st (S) SP: La vie en rose / FP: Le Corsaire 3Lz+1Eu+3F 50th
Haein Lee South Korea JGP Croatia Cup - 1st (203.40) 2nd (S) SP: Nocturne / FP: Riverdance - Firedance 3Lz+3T 55th
Seoyeong Wi South Korea Asian Open Figure Skating Trophy - 1st (194.47) SP: Crouching Tiger, Hidden Dragon (soundtrack)/Banquet (soundtrack) / FP: Amelie (soundtrack) 3Lz+3T 82nd
Ana Sofia Beschea Romania Sofia Trophy - 10th (120.48, S) 1st (J), 1st (S) SP: Vogue / FP: Mil Pasos/Tango de los Exilados 2Lz+2Lo+2T
Maiia Khromykh Russia Denis Ten Memorial - 2nd (191.85) 5th SP: Fantasy for Violin and Orchestra / FP: Ghost (soundtrack) 3Lz+3T (attempted 4S at Junior Nationals) 146th
Daria Usacheva Russia Denis Ten Memorial - 1st (211.25) 3rd SP: Please Don't Make Me Love You / FP: Je suis malade 3Lz+1Eu+3S 125th
Kamila Valieva Russia JGP Chelyabinsk - 1st (221.95) 1st SP: Spiegel im Spiegel/Allerdale Hall / FP: Exogenesis Symphony Part 3 4T+2T 110th
Darja Mijatovic Serbia Dragon Trophy - 12th (117.78) 1st SP: Perhaps Perhaps Perhaps / FP: Les Patineurs Waltz op. 183 3T+2T
Alexandra Michaela Filcova Slovakia 61st Grand Prix of Bratislava - 1st (139.41) 1st SP: Bla Bla Bla Cha Cha Cha / FP: Angel and Devil 3Lz+2T+2T
Marian Millares Spain 20th Open d'Andorra - 2nd (126.10) 1st SP: Malaguena / FP: Turandot 3T+2T
Emelie Ling Sweden Bavarian Open - 4th (135.88) 3rd (S) SP: River Flows in You / FP: A Thousand Times Good Night (Romeo and Juliet) 3S+1Eu+2F
Anais Coraducci Switzerland Golden Bear - 5th (156.81, S) 4th (S) SP: Nisi Dominus / FP: The Feeling Begins 3T+1Eu+3S 197th
Yasemin Zeki Turkey JGP Croatia Cup - 16th (113.68) 9th SP: Pas de Deux (Nutcracker) / FP: Firedance 3S+2T
Anastasiia Shabotova Ukraine Ice Star - 1st (174.76) 1st (S) 3Lz+1Eu+3S
Starr Andrews USA Lombardia Trophy - 5th (181.18, S) 6th (S) SP: You Lost Me / FP: Salome's Dance of the Seven Veils 3T+3T 24th
Alysa Liu USA JGP Lake Placid - 1st (208.10) 1st (S) SP: Don't Rain on My Parade / FP: Illumination 3A+3T / 4Lz 112th
Lindsay Thorngren USA JGP Baltic Cup - 8th (158.09) 1st SP: Papa Can You Hear Me / FP: Lovers 3Lz+3T< 231st

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Anything GOEs Fantasy Skating – RESULTS Rostelecom 2019

CHECK OUT THE OVERALL RANKING FOR GRAND PRIXOverview of all Rankings Rostelecom 2019 is officially over and we can release the results of our Fantasy Skating game for this week!  Thank you to everybody who participated!  Check out your results below and see you again next week for NHK Trophy!

Read More »

Junior Grand Prix Riga Cup 2019 – Preview

The third of the Junior Grand Prix events takes place in Riga, Latvia from the 4th-7th September. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. There is no Pairs event at JGP Riga Cup. Ladies * Junior debut Skater

Read More »