Four Continents Championships 2020 – Preview

The 2020 Four Continents Championships take place from the 4th to the 9th of February in Seoul, South Korea.

Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them.

Ice Dance

Team Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information World Standing
Matilda Friend / William Badaoui Australia Asian Open Figure Skating Trophy - 10th ( 137.07) 3rd RD: The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert / FD: Game of Thrones 52nd
Holly Harris / Jason Chan Australia Warsaw Cup - 9th (148.48) 1st RD: A Chorus Line / FD: Ain't Nobody
Chantelle Kerry / Andrew Dodds Australia Open d'Andorra - 4th (151.01) 2nd RD: Rocky Horror / FD: Love Is A Bitch 44th
Piper Gilles / Paul Poirier Canada Skate Canada - 1st (209.01) 1st RD: Mack and Mabel / FD: Both Sides Now 7th
Marjorie Lajoie / Zachary Lagha Canada Skate Canada - 6th (177.53) 2nd RD: West Side Story / FD: Bohemian Rhapsody 22nd
Carolane Soucisse / Shane Firus Canada U.S. International Figure Skating Classic - 3rd (181.39) 3rd RD: Jersey Boys / FD: Tom Jones medley 19th
Hong Chen / Zhuoming Sun China Mentor Torun Cup - 6th (163.45) 2nd RD: Swing soundtrack / FD: Seize the Night/It’s All Coming Back to Me Now 46th
Wanqi Ning / Chao Wang China Asian Open Figure Skating Trophy - 6th (152.92) 3rd RD: Mary Poppins / FD: Mozart L'Opera Rock 51st
Shiyue Wang / Xinyu Liu China Cup of China - 4th (186.45) 1st RD: Charlie Chaplin / FD: Black Swan 12th
Rikako Fukase / Eichu Cho Japan Mentor Torun Cup - 9th (149.26) 2nd
Misato Komatsubara / Tim Koleto Japan Cup of China - 10th (145.35) 1st RD: Dreamgirls / FD: Lord of the Dance 30th
Maxine Weatherby / Temirlan Yerzhanov Kazakhstan Denis Ten Memorial - 3rd (156.17) 2nd
Yura Min / Daniel Eaton South Korea Mezzaluna Cup - 4th (168.10) 1st RD: 42nd Street / FD: Love Is a Bitch/Nemesis 84th
Madison Chock / Evan Bates USA Internationaux de France - 3rd (203.34) 1st RD: Too Darn Hot / FD: Egyptian Snake Dance 6th
Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA Skate Canada - 4th (194.77) 3rd RD: Saturday Night Fever / FD: Symphony No. 5 (Beethoven)/Caprice No. 24 (Paganini) 8th
Madison Hubbell / Zachary Donohue USA Skate America - 1st (209.55) 2nd RD: My Heart Belongs to Daddy/Let's Be Bad / FD: A Star Is Born 2nd

Pairs

Team Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information World Standing
Liubov Ilyushechkina / Charlie Bilodeau Canada Finlandia Trophy - 3rd (193.58) 3rd SP: My Funny Valentine / FP: Je voudrais voir la mer 39th
Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Canada Nebelhorn Trophy - 1st (210.35) 1st SP: Love On the Brain / FP: Carry You 5th
Evelyn Walsh / Trennt Michaud Canada Rostelecom - 6th (168.96) 2nd SP: Someone You Loved / FP: One 27th
Cheng Peng / Yang Jin China Shanghai Trophy - 1st (209.85) 1st SP: Alegria (Cirque du Soleil) / FP: Cloud Atlas soundtrack 4th
Wenjing Sui / Cong Han China Cup of China - 1st (228.37) SP: Blues Deluxe / FP: Rain, In Your Black Eyes 3rd
Feiyao Tang / Yongchao Yang China Nebelhorn Trophy - 4th (182.76) 2nd SP: Tango de los Exilados / FP: The Greatest Showman soundtrack 28th
Riku Miura / Ryuichi Kihara Japan NHK Trophy - 5th (179.94) 1st SP: Million Reasons / FP: Fix You 60th
Isabella Gamez / David-Alexandre Paradis Philippines Warsaw Cup - 11th (145.04) SP: One and Only / FP: Parla Piu Piano
Jessica Calalang / Brian Johnson USA Warsaw Cup - 1st (191.46) 2nd SP: Light of the Seven / FP: You Are the Reason 29th
Tarah Kayne / Danny O'Shea USA Golden Spin - 2nd (194.29) 3rd SP: Clair de Lune / FP: Les Mierables 11th
Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA Nebelhorn Trophy - 2nd (202.41) 1st SP: At Last / FP: Drop of Fragrance/Experience 15th

Ladies

Skater Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information Notable Jumps World Standing
Kailani Craine Australia NHK Trophy - 10th (165.46) 1st SP: I Like It Like That / FP: Shout/Lux Aeternae 3Lo+2T 45th
Emily Bausback Canada Warsaw Cup - 6th (172.48) 1st SP: Everywhere / FP: My Heart Will Go On 3Lz+2T+2T 164th
Alicia Pineault Canada Skate Canada - 11th (161.37) 4th SP: Back to Black / FP: Woman 3T+3T 100th
Alison Schumacher Canada Warsaw Cup - 8th (169.98) 2nd SP: Clair de Lune / FP: Ghost - The Musical 2A+3T 86th
Hongyi Chen China Rostelecom - 8th (175.77) 2nd SP: Air on The G String / FP: W.E. soundtrack 3T+3T 61st
Yi Zhu China Golden Spin - 14th (143.10) SP: The Winner Takes It All / FP: Piano Concerto in F 3Lo+1Eu+2F
Amy Lin Chinese Taipei Denis Ten Memorial - 7th (138.05) SP: Give Me Love / FP: Sunset Boulevard/As If We Never Said Goodbye 3Lz+2T 138th
Jenny Shyu Chinese Taipei U.S. International Figure Skating Classic - 9th (123.81) 2nd SP: Sway / FP: Paint It, Black 3Lz<+2T
Cheuk Ka Kahlen Cheung Hong Kong JGP Courchevel - 13th (144.34, J) SP: Sweet Dreams (Are Made of This) / FP: Carmen 3Lz+2T
Wakaba Higuchi Japan Skate America - 6th (181.32) 2nd SP: Bird Set Free / FP: Poeta 3Lz+3T 16th
Rika Kihira Japan NHK Trophy - 2nd (231.84) 1st SP: Breakfast in Baghdad / FP: International Angel of Peace 3F+3T / 3A 2nd
Kaori Sakamoto Japan Skate America - 4th (202.47) 6th SP: No Roots / FP: The Matrix soundtrack 3F+3T 5th
Aiza Mambekova Kazakhstan Golden Spin - 18th (132.52) SP: Corazon Espinado / FP: Jumyr-Qylysh 2A+1Eu+2F 126th
Andrea Montesinos Cantu Mexico Autumn Classic - 10th (148.55) SP: Swing Da Cor / FP: O - Cirque du Soleil 3Lz+2T 167th
Alisson Krystle Perticheto Philippines Warsaw Cup - 16th (139.70) SP: Milonga del Angel / FP: Galicia Flamenca 3T+1Eu+3S 104th
Yelim Kim South Korea Nebelhorn Trophy - 2nd (186.27) 3rd SP: Black Swan / FP: Love Story 3Lz+3T 25th
Eunsoo Lim South Korea Asian Open Figure Skating Trophy - 1st (197.63) 7th SP: Somewhere in Time / FP: Sabrina (soundtrack) 3Lz+3T 15th
Young You South Korea Skate Canada - 3rd (217.49) 1st SP: Romeo and Juliet soundtrack / FP: Evita 3Lz+1Eu+3S / 3A 20th
Karen Chen USA Philadelphia Summer International - 2nd (182.99) 4th SP: You Say / FP: Slow Dancing in the Big City 2A+3T 42nd
Amber Glenn USA U.S. International Figure Skating Classic - 3rd (186.28) 5th SP: Scars / FP: Gravity 3F+3T 49th
Bradie Tennell USA Skate America - 2nd (216.14) 3rd SP: Mechanisms/Chrono / FP: Cinema Paradiso 3Lz+3T 6th

Men

Skater Country Notable Results 19/20 Nationals Program Information Notable Jumps World Standing
Jordan Dodds Australia Open d'Andorra - 4th (160.16) 5th 3T+1Eu+3S
Brendan Kerry Australia Cup of China - 7th (220.31) 1st SP: Puttin' On the Ritz/Mah-Na Mah-Na / FP: Sherlock Holmes soundtrack 3Lz+1Eu+3S / 4T 29th
James Min Australia Asian Open Figure Skating Trophy - 8th (170.80) 2nd 3Lz+1Eu+3S 123rd
Keegan Messing Canada Autumn Classic - 3rd (256.02) 3rd SP: Perfect / FP: November Rain 4T+3T 10th
Nam Nguyen Canada Skate Canada - 2nd (262.77) 2nd SP: Blues for Klook / FP: Beatles medley 4S+3T 22nd
Roman Sadovsky Canada NHK Trophy - 3rd (247.50) 1st SP: Fly Me to the Moon / FP: Schindler's List 4S+1Eu+3S 55th
Boyang Jin China Lombardia Trophy - 1st (268.31) SP: First Light / FP: The Path of Silence/Yellow Moon 4Lz+3T 8th
Han Yan China Cup of China - 2nd (249.45) 1st SP: A Thousand Years / FP: La La Land 3A+3T 51st
He Zhang China Cup of China - 9th (217.42) 2nd SP: Don’t Stop the Music / FP: Skin/Another Love 3A+3T 140th
Micah Tang Chinese Taipei Warsaw Cup - 24th (141.40) 2nd SP: Feeling Good / FP: Sarabande Suite 3Lz+2T 138th
Chih-I Tsao Chinese Taipei Cup of China - 12th (186.82) 1st SP: Rain, In Your Black Eyes / FP: House of the Rising Sun 3A+2T 76th
Harrison Jon-Yen Wong Hong Kong Golden Spin - 24th (162.63) SP: Lay Me Down / FP: Notre Dame de Paris 3Lz+3T 96th
Yuzuru Hanyu Japan Skate Canada - 1st (322.59) 2nd SP: Ballade No. 1 in G Minor Op. 23 / FP: Seimei (soundtrack) 4T+1Eu+3F 2nd
Yuma Kagiyama Japan JGP Gdansk - 2nd (245.35, J) 3rd SP: Piano Concerto "Fate" / FP: Tucker soundtrack 4T+2T 50th
Kazuki Tomono Japan Rostelecom - 8th (237.54) 6th SP: Chroma - The Hardest Button to Button / FP: Moulin Rouge 4T+3T 19th
Donovan Carrillo Mexico Philadelphia Summer International - 2nd (196.79) SP: In the Mood / FP: Aranjuez 3Lz+3T / 3A 126th
Christopher Caluza Philippines Nebelhorn Trophy - 7th (191.89) SP: Clair de Lune / FP: La terre vue du ciel 3Lz+3Lo 135th
Edrian Paul Celestino Philippines Finlandia Trophy - 9th (191.45) SP: Black Magic Woman / FP: You & Me/You (Piano & Strings) 3Lz+3T 164th
Junhwan Cha South Korea Autumn Classic - 4th (230.44) 1st SP: Astor Piazzolla medley / FP: The Fire Within 3A+1Eu+3S 14th
June Hyoung Lee South Korea Warsaw Cup - 3rd (205.20) 3rd SP: Eternally / FP: Piano Concerto No.2 (Rachmaninov) 3F+3T 67th
Sihyeong Lee South Korea JGP Riga - 2nd (218.31, J) 2nd SP: Elena & Lila, Last Days / FP: Love Never Dies 3Lz+3T 59th
Micah Kai Lynette Thailand U.S. International Figure Skating Classic - 7th (177.83) SP: Ameksa: The Shepard/Poeta En El Viento / FP: Piano Concerto in F: Allegro 3F+3T 131st
Jason Brown USA Skate America - 2nd (255.09) 2nd SP: I Can't Go On Without You / FP: Schindler's List 3Lz+1Eu+3S 9th
Tomoki Hiwatashi USA Internationaux de France - 5th (227.43) 3rd SP: Love Runs Out / FP: Petrushka 4T+3T 26th
Camden Pulkinen USA Skate Canada - 4th (244.78) 7th SP: Caruso / FP: The Last Emperor soundtrack 3Lz+3T / 4T 23rd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Junior Grand Prix Final Standings

Updated 1st October Athletes are given points, depending on their placements, in order to qualify for the Junior Grand Prix Final. Skaters are given points as follows:Singles, Pairs & Ice Dance1st place – 15 points2nd place – 13 points3rd place – 11 points4th place – 9 points5th place – 7

Read More »

Finlandia Trophy 2019 – Preview

The sixth of the ten Challenger Series events is Finlandia Trophy, which takes place in Espoo, Finland from the 11th-13th October. Here’s a rundown of who you can expect to see competing at this event and some information about them. Pairs Team Country Notable Results 18/19 Nationals Program Information World

Read More »